avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Activitate cetateanul9

Activitate cetateanul9

Buna ziua,

am cumparat de curand un apartament prin programul prima casa, care urmeaza sa fie eliberat. Vanzatorul este nemultumit de faptul ca banii i-au fost virati intr-un cont bancar si ca trebuie sa plateasca comision de extragere pentru a ii folosi cash. Verbal am stabilit initial ca apartamentul il vom primi cu ceva mobila (care nu a fost trecuta in contractul de vanzare-cumparare, vina mea). Vanzatorul ne ameninta ca va lua mobila daca nu platim comisionul.

Cine are dreptate? Mentiunea ca raspunsurile doresc sa le arat vanzatorului.

Multumesc anticipat, o zi buna.
buna ziua,
in data de 02.08.2010 m-am angajat, anterior fiind somer si primind indemnizatia. La ghiseul unitatii AJOFM, cerand actele necesare pentru suspendarea perioadei de somaj, nu mi s-au inmanat si cele privitoare la cei 30% pentru perioada ramasa. Eu neavand habar ca pentru drepturile pe care le am, trebuie sa depun cerere, am asteptat in zadar banii. Mergand intr-un final la AJOFM, mi s-au inmanat si modelul cerere si alte documente ce trebuie inmanate angajatorului, comunicandu-mi-se ca perioada de depundere este de 60 de zile de la data angajarii, perioada care, bineinteles, a trecut.
Intrebarile mele: 1. in lege nu am gasit stipulat nimic referitor la o cerere si nici la perioada de 60 de zile. exista actualizari?
2. cine trebuia sa ma instiinteze de acele acte? chiar trebuie sa stiu toate legile din tara asta?
3. de ce trebuie sa depun o cerere pentru un drept, avand in vedere ca la somaj am depus actele conform carora sunt angajat pe perioada nelimitata si in baza lor de date apar angajatorii pentru care am lucrat?

va multumesc anticipat,
un cetatean care incepe sa se izbeasca de birocratia excesiva din tara aceasta.