avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Activitate cutremur

Activitate cutremur

As dori sa stiu daca beneficiez de o deducere a impozitului pe salariu daca am un copil minor in intretinere dat fiind faptul ca sunt bugetar. Daca beneficiez de o asemenea deducere, care sunt actele pe care trebuie sa le prezint angajatorului si incepand cu ce data? Va multumesc.
s_mari a scris:

cutremur a scris:

punctul de vedere al ANFP este unul oficial sau este o recomandare? pot contesta modul de interpretare?


eu cam asa as vedea problema:

1.institutia dv ar trebui sa organizeze concurs/examen de promovare in clasa;
2. sa va inscrieti si sa promovati concursul.
3. institutia sa de dispozitie/decizie de numire pe noua functie si sa instiinteze (sa o trimita )ANP . (pana la modificarea introdusa prin Lg 140/2010 a art.107 alin.(2) lit.a de lg 188/1999 se solicita avizul ANFP dupa promovarea examenului pentru transformarea functiei.)
4. daca ANFP-ul nu contesta disozitia totul e ok.



mersi frumos de raspuns. dupa ce ca ma confrunt cu prostia, pilele si rubedeniile in institutia in care lucrez acum am parte si de "placerile" interpretarilor restrictive ale ANFP, interpretari care nu sunt nici in litera, nici in spiritul legii si mai imi ingradesc si posibilitatea de dezvoltare in cariera!!
poate domnii de la ANFP nu au auzit de principiul acela de interpretare a legii potrivit caruia unde legea nu distinge nici noi nu trebuie sa distingem.. ubi lex non distinguit nec nos distinguere debemus. daca legiuitorul dorea sa restranga sfera de cuprindere a actului normativ preciza in mod expres acest lucru cat priveste promovarea in clasa. punctul de vedere al ANFP este unul oficial sau este o recomandare? pot contesta modul de interpretare?
chiar nu inteleg de ce nu pot participa la un examen de promovare in clasa atata timp cat hg. 611/2008 prevede ca si conditii de participare cerere in acest sens si absolvirea unei forme de invatamant superior de lunga durata fara a conditiona participarea de obtinerea diplomei de licenta pe timpul cat functionarul era angajat al institutiei. indicati-mi textul de lege care sa duca la concluzia ca nu pot participa la acest examen.
obtinerea unei diplome de masterat pe timpul cat eram angajat al institutiei imi acorda dreptul sa particip la examenul de promovare in clasa?
promovare in clasa.. nu in clasa profesionala.. ma gandeam la grad....
As dori sa stiu daca promovarea in clasa profesionala 1 este conditionata de absolvirea studiilor de lunga durata cu diploma de licenta doar pe timpul in care esti incadrat in functia publica de executie clasa 3. Este posibil ca o persoana sa detina o diploma de licenta in specialitatea studiilor necesara pentru incadrarea in clasa 1 insa, la angajare, sa fie incadrata la angajare in clasa 3, apoi cand se organizeaza examen pentru promovare in clasa sa fie refuzat pe motiv ca nu a terminat facultatea pe timpul cat era angajat al institutiei publice?