Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... deducere de impozit pe salariu.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

deducere de impozit pe salariu.

As dori sa stiu daca beneficiez de o deducere a impozitului pe salariu daca am un copil minor in intretinere dat fiind faptul ca sunt bugetar. Daca beneficiez de o asemenea deducere, care sunt actele pe care trebuie sa le prezint angajatorului si incepand cu ce data? Va multumesc.
beneficiati de deducere. Luati legatura cu serviciul financiar din cadrul institutiei dvs. care va va pune la dispozitie formularele necesare.
Pe langa acestea va trebuie copia dupa certificatul de nastere al copilului. Sotia va trebui sa dea o declaratie pe proprie raspundere ca nu beneficiaza d ededuceri pentru copil ( este valabil si o adeverinta de la locul acesteia de munca)