avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters173580

Activitate ContSters173580

Buna seara
As dori sa aflu de ce autorizatii am nevoie pt infintarea unui centru de colectare plante medicinale si de unde le obtin. Mentionez ca locuiesc la casa ,intr-un orasel in provincie.
BUNA SEARA
Aș dorii sa ma ajutati cu sfaturi cum sa-mi obtin adeverinta de somaj de la angajator daca acesta tergiverseaza sa mi-o elibereze si ma amina de pe o zi pe alta.
Buna seara
Revin cu o precizare , am O HOTARIRE JUDECATOREASCA INVESTITA CU TITLU EXECUTORIU prin care firma este obligata:- la plata unor sume salariale restante si cheltuieli de judecata
- la eliberarea adeverintei pt somaj
Firma a facut recurs .In acelasi timp firma intra in insolventa .In consecinta m-am iscris la masa credala si am luat legatura cu administratorul judiciar pentru a-mi elibera adeverinta pt somaj dar acesta tergiverseaza si tot amina sa o elibereze pe motiv c-au declarat recurs.
Discuție Acordare șomaj
Buna seara . As dori sa stiu daca dupa o sentinta a tribunalului care devine definitiva si executorie (dupa o perioada mai mare de 12 luni cit a durat procesul ,perioada in care eu nu am lucrat , firma nu a cotizat la somaj), referitoare la obligarea firmei sa-mi acorde somaj (datorita termenelor lungi de judecata si a tertipurilor avocatesti ale firmei) , mai pot beneficia de somaj? -legea spune ca in ultimele 24 de luni sa ai o perioada de cotizare minim 12luni. -perioada cit a durat procesul (nu am cotizat) este inclusa in aceasta perioada de 24 de luni sau este exclusa?