avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1804 soluții astăzi
Forum Activitate danielamaria

Activitate danielamaria

Am aflat de la o cunostinta, am verificat si intr-adevar asa este legea. Am fost pana la urma la CNSAS si m-am informat:
- pe perioada cat esti angajat cu carte de munca nu trebuie sa mai platesti acei 5,5% asigurare de sanatate
- daca nu ai contract de munca te obliga sa platesti 5,5% din valoarea contractului declarat la administratia financiara.
Am intrebat daca se poate sa imi fac asigurare la cerere si mi-au spus ca aceasta nu ma scuteste de plata celor 5,5%.
In cazul in care nu platesti la sf anului te someaza ei. Problema nu e numai aceasta, ci si faptul ca procentul de penalizare pentru intarzieri de plata e de 0,1% pe zi.
nu mai plateste nimeni acei 5,5% la CAS pentru veniturile din chirii?
Buna, am aflat ca trebuie sa platesc ca persoana fizica (nu pfa) 5,5% din veniturile din chirii la asigurarile de sanatate . Este o suma destul de mare avand in vedere ca am declarat sumele reale si deja am platit niste sume mari la impozitul pe venit. Am fost la casmb si am intrebat cat am de plata si mi-au spus ca nu au cum sa imi zica pana ce nu ma duc cu certificat constataor de la oficiul national al registrului comertului pe persoana fizica pe ultimii 5 ani si adeverinta de venit pe ultimii 5 ani de la administratia financiara. Mi-a spus de asemenea ca pe perioada cat am fost angajata si angajatorul meu a platit asigurarea de sanatate nu trebuie sa platesc cei 5,5% din chirii. Intrebarea mea este: nu pot sa imi fac asigurare la cerere cu suma minima si sa nu mai platesc acel procent si implicit sa nu ma mai prezint cu toate acele acte care necesita timp si alergatura pentru a fi obtinute?
lunga intrebarea... #-o