avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Activitate rodicac

Activitate rodicac

Cum putem modifica termenul la un contract de concesiune acțiuni sanitar veterinare , încheiat până in februarie 2022?
Persoana care a încheiat contractul este bolnavă incurabilă , stadiul IV și nu poate duce contractul până la termen?
La definiții in contract apar termenii ,, forța majoră" și ,, cazul fortuit"!
Răspuns la discuția mostenire teren
Daca nu apare terenul inscris in Registrul agricol in anii dupa ce l-a cumparat,inseamna ca tata nu l-a declarat si nu a platit impozit( nu stiu ce a facut atunci)?Mai am dreptul sa-l revendic?
Discuție mostenire teren
Am de la tatal meu act de vanzare cumparare din 1947 a unui teren,dar care nu figureaza in registrul agricol de la primarie,din vremea aceea.L-am notificat in 2005 pe legea 247.Am sanse sa-l castig in instanta ,pentru ca primaria nu mi-a dat nici un raspuns?Este de ajuns doar actul de vanzare-cumparare?
Termenul este valabil pentru situatiile speciale descrise de art.33 din lege.Legea 247/2005 nu a realizat o repunere generala in termen, fata de legea 10/2001.
Daca pentru revendicarea unui teren intravilan pe care este construit un dispensar a fost depusa cerere la Primarie doar in data de 31august 2005, aceasta cerere se incadreaza in legea 247/2005?( anterior acestei date nu a fost depusa nici o cerere)