avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate 1234567890

Activitate 1234567890

Răspuns la discuția Carentele Ordinului 702/2007
Firma mea e cu sediul fiscal la Buzau, iar furnizorul, "firesc" din Bucuresti.
Am facut plangere penala impotriva furnizorului.
Răspuns la discuția Carentele Ordinului 702/2007
Asa cum am mentionat furnizorul era si este activ, problema se pune ca eu as fi declarat codul fiscal eronat omitand 2 cifre de la urma. Codul respectiv dovedinduse a fi al unei terte firme cu care nu am avut relatii economice niciodata, astfel s-a descoperit ca aceast furnizor al meu ,caruia i-am platit in ibanul real, nu a declarat toate tranzactiile cu mine.
Probabil ca ne fiind posibilitatea de a recupera de la acest tva de la furnizorul meu care nu e de gasit (are sediul expirat pe mfin.ro si nu mai are telefonul activ, etc) ei se indreapta impotriva mea. Sfatul lor este sa il gasesc pe furnizor si sa il pun sa imi storneze si refaca toate facturile pe care el nu le-a declarat . Ceea ce e pur utopic cand evidentele arata ca acest furnizor a premeditat frauda. Deasemenea par foarte confidenti pe articolul de lege ca nici macar nu va fi admisa in instanta actiunea mea impotriva fiscului si ca pe furnizor al trebui sa il dau in judecata...
Multumesc
Buna seara,
In urma declaratiei 394 fiscul a descoperit ca am facut o eroare la declararea a unui cod fiscal al unui furnizor de al meu. In urma verificarii codului real am constatat ca furnizorul nu a declarat toate vanzarile catre mine desi eu i-am platit aproape numai prin banca intr-un iban real al firmei furnizoare Firma furnizoare figureaza de 6 luni cu sediul expirat si e de negasit.
Acum fiscul doreste sa imi dea jos tot tva-ul colectat si sa imi aplice penalitati la tva.
Asta este prevederea legii in speta de fata?
Am vreo sansa sa castig in instanta?
Multumesc anticipat