avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1353 soluții astăzi
Forum Activitate adda22

Activitate adda22


Buna seara revin si eu cu o problema,careia nu I-am gasit rezolvare:
Doresc sa va intreb ce se poate face ca mama mea sa treaca in gardul I de handicap ea avand gradul II accentuat grav pe astm cortico dependenta.Doresc sa mentionez ca mama mea nu mai poate sta fara insotiitor boala avansand, acest lucru reiese si din ultimele internari.Cum pot demonstra acest lucru si care sunt etapele care trebuiesc facute ?Va multumesc


Mama mea s-a pensionat pe caz de boala ,ea sufera de mica de astm bronsic si cei din comisia de handicap I-au dat incadrat boala la gradul de handicap -GRAV ACCENTUAT GRADUL II.Asta era in 2005.Acum boala mamei s-a agravat are si diabet si un inceput de cataracta si nu se mai poate deplasa fara ajutorul cuiva ,de fapt nu mai sta singura si nu poate sta singura.Cum sau ce trebuie sa fac ca tata sa devina insotitorul ei? Am inteles ca gradul 2 nu primeste insotitor dar boala ei s-a depreciat si chiar nu poate sta fara cineva.Ce ma sfatuiti sa fac sa demonstrez ca este asa.
Buna ziua,
Doresc sa va intreb ce se poate face ca mama mea sa treaca in gardul I de handicap ea avand gradul II accentuat grav pe astm cortico dependenta.Doresc sa mentionez ca mama mea nu mai poate sta fara insotiitor boala avansand, acest lucru reiese si din ultimele internari.Cum pot demonstra acest lucru si care sunt etapele care trebuiesc facute ?Va multumesc
Discuție bursa sociala
Sunt masteranda la Universitatea Din Pitesti.Mi-am depus dosarul de bursa sociala si mama mea are o pensie de 700 ron din care 200 ron oprire de la banca.As vrea sa stiu cum sa calculeza ?Cei de acolo mi-au spus ca se ia pensia de 700 ron si ca nu as primi bursa pentru ca nu ma incadrez in suma limita pe membru stabilita de ei,dar stiu ca nu trebuie sa fie mai mare pe membru de familie de cat salariu minim pe economie.Cum stabilesc ei suma limita,de ce nu arata ce plafonul acordat burselor?Nu inteleg cum stabilesc ei suma limita pe membru de familie?