avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1641 soluții astăzi
Forum Activitate nicolee

Activitate nicolee

MESRI MULT.PT TOT.MI-AI DAT NISTE INDICII DE UNDE SA INEP.EU AM CITIT IN legea 302/2004DE CARE MI-AI ZIS TU CA I SE CONSIDERA PARTE DIN PEDEAPSA ZILELE DE DETENTIE DE AICI.DE AICI MI SE SPUNE CA I SE CONSIDERA DUBLU DAR LOGIC FIIND NU ARE CUM .DE ACEEA AM INTREBAT.IN LEGEA 304/2004 SCRIE CA I SE CONSIDERA PARTE DIN PEDEAPSA DAR NIMIC CA I S-AR CONSIDERA DUBLU.MERSI F FRUMOS PT TOT,
Buna din nou!Am cam lipsit de aici pt ca am fost ocupata cu sotul.as dori sa va intreb dc stiti cumva urmatorul lucru: sotul urmeaza a fi extradat pt executarea pedepsei dar intre timp este retinut de autoritatile spaniole.I se considera parte din pedeapsa timpul cat sta incarcerat in spania?i se calculeaza exact zilele de aici cu zilele din romania sau nu.Va multumesc frumos.
mersi mult de tot.ti-am trimis un mesaj pe e-mail.
El stie toate treburile astea insa eu de cand l-au luat pt extradare n-am apucat sa vb cu el despre asta si de aceea sunt asa.sunt si aici si nu am posibilitate sa ma misc pt ca lucrez.
oricum iti multumesc si ramanem in contact.
Recidiva sotului a fost o condamnare de 1 an si 6 luni pt complicitate la tentativa de furt si un abuz de incredere .Este recidivist post condamnatoriu.Cand a fost condamnat la 6 ani i s-a adaugat si restul de pedeapsa.
Eu de moment sunt in Spania si voi ajunge in tara i martie si voi contacta un avocat insa pana atunci doresc sa ma pun in tema cu toate lucrurile pe care trebuie sa le fac si de unde tre sa incep.Redeschiderea de dosar pe ce motive se poate face? si care e maximul pe care pot sa-l obtin?Suspendare ?Reducere de pedeapsa?Ajutati-ma ca nu stiu de unde sa incep! va rog mult!
Am citit prevederile noului cod penal,art 101 in baza caruia dc e o comdamnare pana in 7 ani,si nu exista o recidiva mai mare de 2 ani,si in plus avand un motiv intemeiat se poate obtine o suspendare sub supraveghere.in plus sunt persoane care pot sa garanteze un loc de munca.El are si un caz medical fiind inca in recuperare dupa un accident de circulatie.In Spania nu a avut nici o prolema iar reintegrarea lui in societate e exemplara.Poate nu se pot face minumi insa ma gandesc dc nu la o suspendare la o reducere de pedeapsa.Recidiva lui nu e o fapta cu violenta si nu a depasit 2 ani de condamnare.doar ca fiind eliberat conditionat i s-a adaugat si "coada" .
Cam asa stau lucrurile ,dc ma puteti lamuri mai mult.
Sotul meu are o condamnare de 6 ani in gorj pentru complicitate la furt calificat ,iar el e din oradea.Va fi extradat din spania si dorim sa incepem redeschiderea dosarului.Unde trebuie sa incepem formalitarile?unde s-a finalizat dosarul sau in orice alt loc?si ce s-ar putea face pentru 6 ani pt furt ,recidivist fiind dar cu recidiva sub 2 ani?se poate obtine o suspendare?
Ajutati-ma va rog mult!!!