Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condamnare definitiva in baza art 208-209 cp
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condamnare definitiva in baza art 208-209 cp

Sotul meu are o condamnare de 6 ani in gorj pentru complicitate la furt calificat ,iar el e din oradea.Va fi extradat din spania si dorim sa incepem redeschiderea dosarului.Unde trebuie sa incepem formalitarile?unde s-a finalizat dosarul sau in orice alt loc?si ce s-ar putea face pentru 6 ani pt furt ,recidivist fiind dar cu recidiva sub 2 ani?se poate obtine o suspendare?
Ajutati-ma va rog mult!!!
In primul rand sa angajezi un avocat ,sa nu/i dai prea multi bani,nu poate face mare lucru pentru ca este recidivist,poti sa depui cerere de redeschidere a dosarului unde a fost condamnat acolo este dosarul acum,este stare de recidiva orice condamnare peste 6 luni la codul vechi,la cel nou ii recidiva daca o mai fost condamnat de la 1 la 5 ani,nu ai dat prea multe detalii sa pot sa/ti spun daca poti sa contopesti pedeapsa sau daca o intrat la legea de gratiere din 2001,daca o facut fapta in interval de 3 ani ,pedeapsa de sub 2 ani se adauga la cea de 6,nu cunosc exact legea sunt plecat de 2 ani si nu am mai citit ce a mai aparut,sunt o serie de motive pentru care poti sa deschizi un dosar,daca o fost arestat in spania pentru repatriere se considera la pedeapsa din tara,alte sfaturi ..........,pa
suspendare ,nici nu se pune problema sa obti asa ceva,mai ales daca este in recidiva,sau a facut fapta in termenul de la cei sub 2 ani de care ai spus,cine iti promite ca te rezolva cu suspendare minteste, poate reuseste daca este var cu basescu sau ce va unchi pe la SRI la Buc (sa fie cu multe stele pe umar(4/5)),imi pare rau
Nu o sa obtineti suspendare cu recidiva si cu furt calificat.
Am citit prevederile noului cod penal,art 101 in baza caruia dc e o comdamnare pana in 7 ani,si nu exista o recidiva mai mare de 2 ani,si in plus avand un motiv intemeiat se poate obtine o suspendare sub supraveghere.in plus sunt persoane care pot sa garanteze un loc de munca.El are si un caz medical fiind inca in recuperare dupa un accident de circulatie.In Spania nu a avut nici o prolema iar reintegrarea lui in societate e exemplara.Poate nu se pot face minumi insa ma gandesc dc nu la o suspendare la o reducere de pedeapsa.Recidiva lui nu e o fapta cu violenta si nu a depasit 2 ani de condamnare.doar ca fiind eliberat conditionat i s-a adaugat si "coada" .
Cam asa stau lucrurile ,dc ma puteti lamuri mai mult.
Recidiva sotului a fost o condamnare de 1 an si 6 luni pt complicitate la tentativa de furt si un abuz de incredere .Este recidivist post condamnatoriu.Cand a fost condamnat la 6 ani i s-a adaugat si restul de pedeapsa.
Eu de moment sunt in Spania si voi ajunge in tara i martie si voi contacta un avocat insa pana atunci doresc sa ma pun in tema cu toate lucrurile pe care trebuie sa le fac si de unde tre sa incep.Redeschiderea de dosar pe ce motive se poate face? si care e maximul pe care pot sa-l obtin?Suspendare ?Reducere de pedeapsa?Ajutati-ma ca nu stiu de unde sa incep! va rog mult!