avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1888 soluții astăzi
Forum Activitate emp2010

Activitate emp2010

Discuție Partaj
Buna seara,
Am terminat un procesul de divort inceput in nov.2010, si urmeaza sa deschid procesul de partaj.
Dinaintea casatoriei, respectiv 1997, am un apartament dat de parinti prin act de vanzare cumparare. In 2005 mam casatorit, in ian 2006 am facut un credit auto, in valoare de 7.500 euro, prin care ne-am achizitionat o masina. In 2007 am refinantat creditul auto, transormandu-l intr-un credit de nevoi personale cu ipoteca pe apartamentul meu, in valoare de 14.500 euro, pe perioada de 25 de ani. mentionez ca fostul sot figureaza ca imprumutat, eu fiind girant.
Fostul sot are pretentii asupra casei, considerand ca i se cuvine o jumatate din ea.
In acceptiunea mea, casa fiind bun propriu dobandit inaintea casatoriei nu face obiectul partajului.
Deasemenea revendica masina, pe a carui nume este inmatriculata, dar refuza sa plateasca partea ce ii revine din rata.
Va rog sa imi spuneti care considerati ca este modalitatea in care se poate partajul in cazul meu, avand in vedere noul Cod .
Care sunt pasii ce trebuie urmati pentru deschiderea partajului. Chetuielile de judecata ocazionate de acst proces cine le suporta? se impart si acestea in momentul partajului?

Răspuns la discuția Divort/partaj
Multumesc pentru raspunsul dat atat de prompt.

Deci inteleg ca apartamentul ramane al meu, In cazul in care creditul este pe numele lui , iar eu dupa divort platesc ratele nu voi avea probleme, nu voi pierde apartamentul? Banuiesc ca banca nu este interesata de cine plateste ratele atat timp cat suma se achita.
Intradevar am adus imbunatatiri la apartament si ma gandeam sa ii propun sa ii ramana lui masina, si sa nu mai aiba nici o alta pretentie, eu preluand creditul Oare pot schimba titularul creditului. Am uitata sa specific ca el este in somaj de 6 luni.
Ce parere aveti, e bine sa ii propun asta?
Discuție Divort/partaj
Buna ziua,
Am un imobil dinainte de casatorie obtinut prin contract de vanzare-cumparare.Dupa casatorie, in 2005, am facut credit pentru achizitie masina. In 2007am refinantat creditul pentru masina si am suplimentat cu inca 4000 euro, refinantarea s-a facut cu ipotecarea imobilului.
As dori sa stiu daca in cazul unui divort, pot pierde imobilul si/sau care sunt modalitatile in care se face artajul.
Deasemenea mentionez ca avem un copil, minor.

Multumesc anticipat.