avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1092 soluții astăzi
Forum Activitate rcalugarita

Activitate rcalugarita

Răspuns la discuția acordare indemnizatie somaj
Multumesc mult,

Asa am sa fac.
Răspuns la discuția acordare indemnizatie somaj
Buna ziua,
Am fost astazi la AJOMF si mi s-a explicat ca datorita faptului ca m-am intors la serviciu in perioada 03.11.2008-17.01.2009, suspendand CCC avut pana la acea data si pentru faptul ca am reintrat in CCC cu data de 18.01.2009 nu indeplinesc stagiul de cotizare.
Tot ei au mai spus ca trebuia sa cer in data de 15.01.2009 din nou suspendarea CIM cu CCC si ca decizia de incetare a CIM mergea in continuare.
Le-am cerut un document in scris si mi-au inmanat o DISPOZITIE privind respingerea dreptului de indemnizatie de somaj avand in vedere prevederile art 17/1 si 34/1 din legea 76/2002( motivul respingerii -"nu are stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24 luni premergatoare datei de inregistrare a cererii"
Ce ma sfatuiti sa fac in continuare?
Răspuns la discuția acordare indemnizatie somaj
Multumesc mult pentru ajutor.
Asa am vrut sa fac. L-a incetarea CIM le-am cerut celor de la resurse umane documentele pentru dosarul de somaj si mi-au spus sa ma duc mai intai in cresterea copilului si cand se termina sa fac dosarul pentru somaj ca nu este nici o problema ca voi beneficia de somaj deoarece am 12 luni cotizate inaintea incetarii CIM.
Am sa revin cu raspunsul celor de la AJOMF
Răspuns la discuția acordare indemnizatie somaj
Am fost in concediu de crestere a copilului pana la 3 ani, adica pana la data de 01.10.2010
Buna ziua,
Daca se poate ca cineva sa ma ajute intr-o problema cu dosarul de somaj.
Cei de la Somaj mi-au spus ca dosarul meu este respins deoarece nu indeplinesc stagiul de cotizare.
Datele sunt in felul urmator:
M-am angajat la data de 01.11.1999 si am lucrat neintrerupt pana la data de 18.09.2007 cand am intrat in concediu prenatal si postnatal pana la data de 21.01.2008.
Din data de 22.01.2008 si pana la data de 02.11.2008( cand m-am intors la serviciu) am avu contactul suspentat ptr. concediul de crestere a copilului).
din 03.11.2008-17.01.2009 am lucrat, timp in care mi s-a inmanat si decizia de de incetare a contactului individual de munca caurmare a desfiintarii postului ocupat in conformitate cu Programul de reorganizare a companiei.
pentru ca aveam dreptul la concediu de crestere a copilului in continuare, am reintrat in acesta pana la data de 01.10.2009 cand copilul a indeplinit 3 ani.
Cei de la somaj spun ca datorita faptului ca in aceasta periada m-am reintors la serviciu pentru cele 3 luni nu indeplinesc stagiul de cotizare si nu beneficiez de somaj si ca aceasta decizie poate fi contestata daca nu-mi convine.
De aceea va rog sa ma ajutati cu un sfat legat de aceasta problema si daca pot rezolva ceva?
Multumesc