avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1207 soluții astăzi
Forum Activitate adyzar

Activitate adyzar

Răspuns la discuția Proprietara, sau nu?
da...problema cu nepotii s-a rezolvat prin acceptul ei...dar eram nedumerita de ce unii ma recunosc ca proprietara si altii nu, mai ales ca Finantele imi trimit acum scrisoare si cu amenda ca nu am achitat texele pentru acest apartament pe care nu l-am considerat al meu, stiind ce mi-a spus Politia.
Răspuns la discuția Proprietara, sau nu?
Multumesc pentru raspunsul dvs. Pentru a intelege exact, puteti sa-mi spuneti ce inseamna dreptul de nuda proprietate?
va adresez aceste randuri in speranta ca ma veti putea lamuri intr-o problema. Sunt proprietara unui apartament cu acte in regula, prin contract de vanzare cumparare de la stat. In urma cu cativa ani am convenit cu o matusa de a
mea, care este la o varsta inaintata, sa am grija de ea, iar dupa moartea ei sa devin proprietara apartamentului ei. In acest sens, am semnat un contract de intretinere, la notar, in anul 2002. Contractul are urmatoarea mentiune:
"Dobanditoare intra in stapanirea de drept a imobilului incepand cu data autentificarii prezentului inscris, iar in stapanirea de fapt, va intra dupa decesul meu, a instrainatoarei...intrucat imi rezerv dreptul de habitatie viagera
asupra apartamentului."
Ceea ce vreau sa ma lamuresc este daca eu sunt proprietara sau nu pe acest apartament, in prezent. Doresc sa ma lamuresc deoarece cei de la Ministerul Finantelor mi-au trimis scrisoarea cu taxele de plata pe ambele apartamente,
considerandu-ma proprietara si pe apartamentul matusii mele. Cand a fost nevoie de a face o mutatie pentru nepotii matusii mele pe adresa apartamentul ei, am mers eu la politie pentru a semna de luare in spatiul locativ, iar politia nu m-a recunoscut ca proprietara, motivand ca atata tip cat matusa este in viata, ea este proprietara.
Finatele spun ca sunt proprietara, politia nu. Care este adevarul?