avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate Macinic Florin

Activitate Macinic Florin

Toata stima , domanule adriantot.
Eu vad asa lucrulrile:
PROPRIATE COMUNA: (conf.art 3 din /2007 ) : Toate partile dintr-un condominiu care nu sunt apartamente sau spatii cu alta destinatie decat cea de locuinta.
Chestia cu "cei care se folosesc " nu cred ca merge.
De exemplu este chiar pe forumul asta, chiar dumneavoastra ati scris, la problema cu plata interfonului. Exista parte comuna de instalatie+ plus parte individuala(adica ce isi monteaza omul). Indiferent daca isi monteaza sau nu , daca foloseste sau nu interfonul, plateste partea comuna cu procent de cota parte indiviza.Poate omul sa -si desfasoare activitatea fara interfon, Poate...dar de platit tot plateste.
La mine in bloc, s-a pus la plata pe numar de apartamente si dupa ce am citit ce scrie pe formul asta,am printat ce scriati si m-am dus cu ele in sedinta de comitet.I-am lamurit care-i treaba a fost decizie de comitet sa se faca calculul conform cotei parti indiviza pe parte comuna + partea individuala.Dar au platit toti partea comuna de instalatie indiferent daca o folosesc sau nu, daca isi desfasoara activitatea fara interfon.
Blocul meu are doua scari care comunica intre ele. Avem doua lifturi.
Plata SERVICE pentru un lift este cam de 420 lei pe luna , adica pentru doua de 840 lei. Magazinele sunt integrate in bloc. Este si la parter magazin dar si la etajul intai. Eu consider ca ar trebui sa plateasca si ei servisul cu procentul de cota indiviza care il detin de 20 la suta adica 168 Ron. Este o suma mica poate pentru unii mare pentru altii care care sunt dati in judecata sa-si plateasca intretinerea.
Deci trebuie sau nu trebuie sa plateasca si ei 168 Ron??????????????????? Asta-i intrebarea ....zicea cineva celebru.
Va multumesc inca o data elga50.
Asa este , aveti mare dreptate.
Cu argumentul in scris al unei autoritati competente sa se pronunte asupra acestor aspecte invocate de mine si cu mult mai multa rabdare din partea mea
( de..am cam exagerat) sper sa reusesc.
Deocamdata astept raspunsul uneu autoritati competente sa se pronunte. Poate eu gresesc / poate am dreptate....de asta am si deschis subiectul asta pe forum.
In articolul 17/punctul a) din HG 1588 scrie : comitetul executiv ..urmareste respectarea prevederilor legale.
Asta si fac..urmaresc respectarea prevederilor legale. Nu este treaba mea sa judec pe cineva , sau sa sa ma razboiesc cu cineva.Doamne fereste! Pe baza principiului numai cine nu munceste nu greseste , toata lumea gresim. Important este sa stim unde , sa ne indreptam si cel mai greu lucru este sa-i INDREPTI PE ALTII UNDE GRESESC.
In lege nu scrie , ca se plateste in functie de situatie , ci ca se plateste in functie de cota parte indiviza.
Scrie clar ca si propritaii de alte spatii ( adica magazine) au aceleasi obligatii ca si propritarii de apartamente.
Cum de altfel ,nici dumneavoastra nu puteti scutii de la plata intefonului , pe diversi propritari pentru ca nu-l folosesc , pentru ca trebuie sa plateasca cel putin cota parte indiviza din cablu , asa trebuie sa plateasa si proprietarii altor spatii.
Si eu sunt diferit ca "situatie" de vecinul de langa mine . asta nu inseamna cu el nu plateste.Plata nu se face dupa "SITUATIE" ci dupa cota parte indiviza. Situatie mea este de propritar, situatia lor este de propritar.
IN CEEA CE PRIVESTE LEGEA, faptele sunt de doua tipuri: LEGALE SI ILEGALE, nu axista alte variante in functie de "situatie". Asta a fost si dilema pana acum: legal sau ilegal. Care-i problema ??? Eu nu ma ascund dupa dulap , ca sa nu vada nimeni.
Drept urmare nu o las mai moale, ca am cu ce.............!!!! Adica am si sustire in bloc!!! poate si la altii!!
Unii care se pricep m-au votat, dumneavoastra va dati cu presupusul si nu aveti argumente legale.
Mai vedeti si : www.avocatnet.ro/content/for...
[ link extern ]
vedeti , ca acest articol este scris de catre Radu Opaina, Presedintele Asociatiilor de Proprietari din Romania...nu de nu stiu ce "habarnist " care isi da cu presupul, ca ar trebui sau nu sa plateasca.
Deci o iau usor, ca sa inteleaga zic si eu toata lumea argumentele mele(articole din legea "magica":
Propritate comuna: toate partile dintr-un condominiu care nu sunt apartamente sau spatii cu alta destinatie dacat cea de locuinta. Adica pe intelesul meu : interfon,lift, tevi conducte, spatii de scari, etc.
Cota parte indiviza:cota parte de proprietare care ii revine fiecarei proprietati individuale din propriatatea comuna .( agentul economic are cota paret indiviza din propritatea comuna)
Art.43.Cheltuielile pe cota parte indiviza de propritate ,in functie de suprafata utila a apartamentelor si a spatiilor cu alta destinatie decat cea de locuinta, reprezinta cheltuielile efectuate pentru administrarea, intretinerea,repararea,exploatarea si dupa caz consolidarea partilor de constructii si instalatii dincondominiu aflate in proprietate comuna.

Un alt aspect vreau si eu sa vad unde scrie in lege ca nu trebuie sa plateasca , ca de scris ca trebuie sa plateasca toate cheltuielile pe cota parte indiviza scrie.
Nu exista in lege :se scutesc de la plata femeii de sarviciu, a interfonului cei care .......ci scrie ca trebuie sa plateasca.
Ca as vrea sa nu platesc nici eu, sa ma scuteasca si pe mine, ca n-am nevoie, si nu le folosesc, inclusiv un etaj intreg nu vrem sa mai platim.
O.K.Multumesc.
Deci trebuie sa plateasca : si la femeia de serviu, interfon ,lift, salariu presedinte conform cotei parti indiviza ce le revin???Chiar daca nu le foloseste.(au femeia lor de serviciu, nu merg cu liftul, cu folosesc lumina ,au intrare separata), dar mie liftul imi consuma mai multa energie ca trebuie sa mearga de la parter la etajul 2 in plus, datorita magazinului lor ,ca cablu de la interfon este mai lung pe doua nivelele datorita magazinului, etc..mai gasesc argumente. Firma respectiva detine doua niveluri din bloc si face parte din asociatie, plateste ceva ....dar nu cat trebuie consider eu.Adica plateste putin.
Buna seara, va rog sa ma scuzati dar am mare nevoie de sfatul dumneavoastra.
Locuiesc int-un bloc din sector 2, Colentina, Bucuresti si fac parte din comitet.
Subiectul principal: la parterul blocului si la etajul intai exista magazine, care sunt ale unei firme si inchiriate catre alte agenti comerciali.
AU INTRARE SEPARATA , NU FOLOSESC LIFTUL,INTERFONUL, LUMINA DE PE SCARI.........si asociatia nu ii baga la plata de ani de zile motivand faptul ca au intrare separata, ca nu folosesc liftul.
Desi mie imi consum mai mult curent datorita faptului ca liftul merge mai mult, ca trebuie sa luminez si mezaninul, ca cablul de la interfon este mai lung, etc...si ca in lege scrie ca proprietarii de spatii comercile trebuie sa plateasca si ei cota parte indiviza(interfon, lift, femeie de serviciu,etc, etc.)
Ei au intrare separata , au femeia lor de serviciu, nu folosec lift ,interfon, lumina.
Intrebarea mea este ce trebuie sa plateasca proprietarii spatiilor comerciale?
Eu am sustinut dupa consultarea mai multor fomumuri si a a legii ca ei trebuie sa intre la plata tuturor cheltuielilor corespunzator cotei parti indiviza. Detin doua etaje dintr-un bloc cu 13 nivele.

Problema a doua: In comitet s-au luat decizii privind necesitatea unor lucrari, dar nu a luat comitetul decizia cu ce firma se se faca lucrarea( sunt mai multe lucrari executate,platite, dar eu nu mi-am dat acordul cine sa faca lucrarea) , ci presedintele de asocitie.Adica exista decizie de comitet, de exemplu sa se repare terasa, dar analiza ofertelor,pretului,etc, contractul il face presedintele cu cine vrea el, neexistind decizie de comitet cu privire la cine va face lucrarea.
conf. art. 37 din 230/2007, n-ar fi trebuit si selectie de oferte si aprobare????
Este cumva nerespectata legea ?? De ce se platesc aceste lucrari de catre asociatie daca ele nu au decizie de comitet aprobata cu privire la firma ce face lucrarea? Cine ar trebui sa verifice legalitatea acestei fapte?Cenzorul are vreo treaba cu asta??
Multumesc moderatorului elga50, cu care am corespondat privat si care mi-a raspuns pe privat si care m-a convins sa deschid si aceast subiect de forum ca sa fie informati si alte persoane cu aceste probleme.
O sa postez si conversatia mea cu dumnealui pana in prezent.
Inca o data multumesc moderatorului elga50.