avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate uta_labes

Activitate uta_labes

Răspuns la discuția inselat de mama si sora mea
In primul rand vreau sa va multumesc f. mult ptr. raspunsuri. Nu credeam ca o sa fiu bagat in seama . pot sa spun ca acum sant un pic mai linistit . da , au vrut sa vanda casa construita de mine in perioada cand traia si tata dar norocul meu a fost ca am aflat cui voiau sa vanda .am luat legatura cu persoana care voia sa cumpere ,i-am explicat ca e casa mea si a fost intelegatoare si a renuntat .a trebuit sa-i innapoiez eu banii care-i daduse avans mamei si surorii mele .a fost destul de greu avand in vedere ca eu locuiesc in spania .Totul am rezolvat prin telefoane . Problema mai mare ar mai fi ,sora si cumnatul meu doresc ca partea lor de teren sa fie unde am eu casa . Daca ,mama , i-mi vinde partea ei inseamna sa raman in indiviziune cu sora mea . Daca sora mea , insista ca vrea terenul pe care se afla casa mea ? Stiu toti vecinii ca eu am facut constructia .facturi ptr. materiale f. putine .dar am f. multi martori chiar si oamenii care au muncit la casa .
Răspuns la discuția inselat de mama si sora mea
as mai avea de adaugat la toate acestea cateva amanunte care nu stiu daca mi-ar putea da o mica spernta . toate acestea sau intamplat in anul 2001 cand traia si tatal meu. in anul 2005 a decedat tatal meu dupa care am deschis succesiunea si mi-au revenit si mie 48 mp . din acel teren in cota indiviza cu mama si sora mea . As dori sa stiu daca in aceasta situatie , ar putea sa-mi vanda casa ,cum dealtfel au mai intentionat innainte de moartea tatalui meu , acum avand si eu o mica parte acolo , adica fara semnatura mea .Acum mai nou sunt in negocieri cu mama mea . este de acord sa-mi vanda partea ei de teren care-i revine dupa succesiune ,cu conditia sa-i platesc prin act notarial ,suma de 50€ pe luna timp de 5 ani .As fi de acord dar mi-e frica sa nu fie o alta teapa mai ales ca vrea la notar .va intreb poate sa-mi vanda partea ei daca sora mea nu e de acord ? daca se poate asta inseamna sa raman in indiviziune cu sora mea si apoi ea sa fie de acord sa -mi revina terenul pe care am construit eu casa.deci mi-e frica ca ma angajez in niste obligatii si in final sa raman tot fara casa .Va multumesc mult pt. raspunsuri .
mama si sora mea detin o casa si un teren de 500mp in indiviziune .eu am detinut un apartament proprietate .mi-au propus sa-mi vind apartamentul si sa construiesc o casa pe terenul lor ceea ce am si facut .mentionez ca am mers pe incredere si nu am facut actele pe teren innainte de a incepe constructia .acum , casa fiind ridicata nu vor sa-mi mai faca acte pe teren .deci se considera ca e casa lor . cum as putea sa intru in posesia terenului ? mentionez ca am martori ca am construit cu acordul lor.