avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate kisscash

Activitate kisscash

Răspuns la discuția marca inregistrata !!!
Buna seara,
- Marca EXEMPLU, a oponentului, care a fost depusa dupa cererea mea si care a primit deja inregistrarea, protejeaza servicii si produse similare cu serviciile si produsele desemnate in clasele 35, 38 si 41. Nu a solicitat protectie pentru clasa 9 si clasa 42.
- In ceea ce priveste web site-ul postat la adresa www.exemplu.ro nu are acelasi segment de piatza cu cel al oponentului. Eu ma adresez unui segment diferit cu necesitati diferite.
Sper ca raspunsul formulat sa acorde o posibila analiza mai detaliata.
Multumesc pentru interventie
Răspuns la discuția marca inregistrata !!!
Multumesc mult pentru raspunsul Dumneavoastra. Ma simt mai linistit.
Astept cu nerabdare decizia OSIM.
Răspuns la discuția marca inregistrata !!!
Multumesc mult pentru raspuns.
Are disclaimer pentru acele 4 litere pentru ca este un cuvant comun. In ceea ce priveste clasele NISA am depus pentru 5 clase : pentru produsele si serviciile din clasele 9, 35, 38, 41 si 42, iar marca opusa nu este protejata pentru clasa 9 si clasa 42.
De mentionat este faptul ca am cumparat domeniul de internet inainte de protejarea intregului cuvant "EXEMPLU". Credeti ca ar putea sa-mi interzica folosirea site-ului chiar daca pierd la comisia de la OSIM (si acum si la recurs) ? Cu toate ca raspunsul formulat subliniaza faptul ca oponentul are disclaimer pentru cele 4 litere, faptul ca am depus primul cerere la OSIM, si am cerut si limitarea claselor comune doar pentru mediul online...
Cu respect.
Buna ziua,
Cine-si poate da cu parerea in urmatoarea speta :
1. In luna ianuarie 2010 am cumparat un domeniu de Internet pe viatza (ex: www.exemplu.ro).
2. Tot in luna ianuarie am facut cerere la Osim pentru a inregistra marca verbala "EXEMPLU" pe diferite clase din NISA.
3. La scurt timp se mai inregistreaza o cerere la OSIM pentru marca "EXEMPLU", numai ca de aceasta data este vorba de o marca grafica.
4. Trei luni mai terziu firma care a depus dupa mine cerere la osim depune OPOZITIE inregistrari facute de mine pe motiv ca detine 4 litere din alta marca ce o detinea, 4 litere pentru care nu detinea exclusivitate fiindca este un cuvant comun si apartine multor marci inregistrate...
5. Cererea mea ramane in stadiu de cercetare la comisia de la OSIM in timp ce marca "EXEMPLU" este inregistrata de firma care a depus cerere dupa mine.
6. Se asteapta certificatul pentru marca "EXEMPLU" si in acest timp imi face adresa pentru predarea cu titlu gratuit a domeniului de Internet pe motiv ca este protejat prin lege.

Intrebari :
1. Ce posibilitati are firma care a reusit sa-si inregistreze marca "EXEMPLU" sa-mi interzica folosirea domeniului de internet www.exemplu.ro, achizitionat cu 6 luni inaintea inregistrarii marcii ?
2. Este posibil sa ai pretentii la bunuri sau servicii pe care altcineva le-a achizitionat inainte ca tu sa-ti protejezi marca ?
3. Daca cei din comisia de la OSIM nu-mi vor mai da castig de cauza pentru inregistrarea marcii - pt ca marcile se pare ca nu vor sa convietuiasca pe piatza - ce sanse am sa-mi pastrez si sa folosesc domeniul de Internet, un bun pe care l-am cumparat inaintea protejarii numelui "Exemplu" ?
4. Credeti ca medierea in cazul de fata este o solutie ?

Va multumesc.

Astept cu interes un raspuns al profesionistilor.