avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1505 soluții astăzi
Forum Activitate alexis74

Activitate alexis74

Daca in baza Dovezii privind disponibilitatea denumirii firmei de la ORC se incheie un (ante?)contract de inchiriere pentru un stand comercial, se poate "prinde" acesta in Actul constitutiv ca punct de lucru (prezentand evident copia actului de spatiu+copia contr de inchiriere) pentru a evita procedura declararii ulterioare si costisitoare a punctului de lucru?
Multumesc.
procmarci a scris:

Nu semnezi nimic la notar.
Toate declaratiile si specimenul de semnatura se dau in fata directorului de la ORC.
Sunt formulare tip, pe care le gasiti la registrul comertului.


Stiu ca in provincie asa se obisnuieste, insa la Bucuresti din cauza aglomeratiei extrem de putini dau aceste declaratii acolo, plus ca clientii nu doresc sa se deplaseze la cozile de la ORC.
De asemenea, nici biroul de infiintari de la ORCB nu prea are vad. Se ocupa avocatii.

Doua intrebari noi (cu scuzele de rigoare):

1) Imi trebuie procura si pentru rezervarea de denumire? Voiam sa o fac azi.
2) Daca in baza acestei rezervari se incheie un antecontract de inchiriere pentru un stand comercial, se poate "prinde" acesta in Actul constitutiv ca punct de lucru (prezentand evident copia actului de spatiu+copia contr de inchiriere) pentru a evita procedura declararii ulterioare si costisitoare a punctului de lucru?
dap, multumesc. asa ma gandisem si eu.

intrebare: in situatia in care mergem pe varianta 2) e simplu

dar in sit in care mergem pe varianta 1):fac sociatatea cu fratele asociat unic si sora administrator;

ce anume declaratii se dau in fata notarului si de catre cine? declaratia ca e apt sa fie asociat unic - de catre frate, iar de catre sora numai specimen semnatura? sau cum?
in rest, raportat la actele enumerate de mine, imi scapa ceva? pe site-ul orc e un pdf dupa care m-am ghidat si nu pare a-mi scapa nimic din vedere


multumesc mult
Doresc sa infiintez (singurel, doar de aia am terminat dreptul, desi nu profesez :P) un SRL pe numele fratelui meu pentru a il folosi sora noastra. Nu detaliez de ce (probleme de dr. familiei etc). Pe aceasta SC doreste sa faca comert cu imbracaminte in standuri (tip Mag. Unireaa Buc).

Ce alta optiune am in afara de a fi fratele asociat unic cu 100% si administrator, iar pe ea sa o salarizeze cu functia de administrator SC? Se poate salariza cineva ca administrator SC daca la ORC este altcineva trecut administrator??? Sau o poate "angaja" doar director SC.

Stiu ca o poate numi pe ea administrator SC chiar daca e fratele asociat unic. Ce acte imi trebuie? Eu stiu asa:

-Rezervare nume (care poate fi facuta de oricine)
-Act spatiu
-Contract comodat ptr spatiu
-Certificat+adev. unicitate sediu de la ANAF (in baza actelor de la pct 1 si 2 si 3 -actul se incheie pe baza rezervarii de nume, in considerarea firmei ce va fi, nu?)
-Declaratie apt administrator (la av sau notar) precum si specimen semnatura (la notar) ale fratelui sau ale surorii, depinde cum decidem
-Procura speciala (la notar) ptr mine (in cate exemplare????? las la ANAF, la rezervare si apoi la ORC la depunere dosar?)
-Act constitutiv cu mare grija la CAEN-uri sub conditie
-Formulare ORC (cerere + declaratie model 2 - sau 1 - functie daca sediul e cu activitate sau fara)
-FV de la banca cu 200 lei depusi (Cap. social)

Ce anume se publica in M. Of? doar nu fac Word Count la tot actul constitutiv? sau fac??????? Aici e hiba mea, la ce act fac Word Count/.


Cam la ce costuri sa ma astept?