Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Punct de lucru declarat concomitent cu infiintarea ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Punct de lucru declarat concomitent cu infiintarea unui SRL?

Daca in baza Dovezii privind disponibilitatea denumirii firmei de la ORC se incheie un (ante?)contract de inchiriere pentru un stand comercial, se poate "prinde" acesta in Actul constitutiv ca punct de lucru (prezentand evident copia actului de spatiu+copia contr de inchiriere) pentru a evita procedura declararii ulterioare si costisitoare a punctului de lucru?
Multumesc.
Se poate. In actul constitutiv mentionati unde are sediul societatea si faptul ca isi va deschide punct de lucru la adresa x. Prezentati copie dupa contractul de proprietate si certificatul fiscal de la primarie precum ca taxele si impozitele sunt achitate.
Bafta.
Cand redactati actul constitutiv si statutul societatii, stabiliti sediul social al societatii si punctul de lucru.Nu este necesar un act aditional ulterior.
Daca in baza Dovezii privind disponibilitatea denumirii firmei de la ORC se incheie un (ante?)contract de inchiriere pentru un stand comercial, se poate "prinde" acesta in Actul constitutiv ca punct de lucru (prezentand evident copia actului de spatiu+copia contr de inchiriere) pentru a evita procedura declararii ulterioare si costisitoare a punctului de lucru?

Bineinteles ca se poate infiinta si sediul secundar o data cu firma.
Nu se incheie un ante-contract, ci un contract perfect valabil, ca si cum firma ar avea deja personalitate juridica deplina.
Pentru punct de lucru nu este necesara adeverinta si certificatul de sediu de la Administratia Financiara. Doar pentru sediu.

Alberto Kurtyan

Intr-adevar, se face o economie substantiala.