avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate sandryn

Activitate sandryn

Buna ziua,
Am urmatoarea intrebare, daca am o firma inregistrata ca neplatitoare de TVA, pot sa fac achizitii dintr-un alt stat membru UE (fara a plati tva acolo)? Pana acum am gasit doar informatii foarte confuze (ca se poate dar in limita unui plafon anual de 10.000 euro, in alta parte am gasit un plafon anula de 35.000 euro, iar in alta parte am gasit ca nu se poate decat daca ma inregistrez ca si platitor de TVA.
Asa ca am ales sa intreb aici in speranta unui raspuns avizat.
Multumesc
Răspuns la discuția tamponare nesolutionata amiabil
matahachiro a scris:

in instanta solicitati expertiza tehnica ce o va face un expert numit de tribunal. as sugera sa depuneti o cerere de asigurare a probelor mai ales legate de masina celeilalte parti. Un eventual refuz al acestuia de a se supune expertizei il puteti folosi impotriva lui in cursul procesului.

L-a tribunal depun cererea de asigurare a probelor?
multumesc
Buna ziua
Am urmatoarea problema: in cursul zilei de astazi m-am tamponat (lateral) cu o masina care circula in aceias directie cu mine. In urma tamponarii nu au existat victime, insa masinile se alfau in imposibilitatea de a se deplasa. Am sunat la politie si au refuzat sa vina, pentru ca nu existau daune umane, desi le-am explicat ca ambele masini sunt in incapacitatea de a se deplasa, aurefuzat. Am lasat amandoi masinile la locul accidentului si am luat un taxi si am mers la politie. Aici au aparut problemele:
1. Nu au lasat martorii care se aflau in ambele masini sa intre in sediu (motivand ca de martori avem nevoie doar la tribunal)
2. nu am reusit sa ajungem la o intelegere pe cale amiabila (cealalta parte implicata in accident nerecunoscand ca a incercat sa sschimbe directia de mers fara sa se asigure, si acuzandu-ma pe mine de acest lucru)
3. L-a insistentele mele ne-am intors la locul accidentului pt a studia cazul, insa cealalta masina disparuse de acolo (chipurile a fost remorcata pt a nu impiedica traficul, desi in urma impactului era pe aceias banda cu a mea - strada avea 2 benzi pe sens)
4. In incercarea de a stabili vinovatul, invocau tot felul de presupuneri si refuzau insistent sa analizeze urmele lasate pe caroseria autovehiculelor, care ar fi dus la concluzii mult mai clare.
Mentionez ca a mai existat un martor "independent" sa zic asa, care nu ne cunostea, a vazut scena si este gata s depuna marturie.
Avand in vedere cele de mai sus, am trecut cat a incaput la rubrica mentiuni din procesul de constatare si am refuzat despagubirea celuilalt cu rca-ul meu.
Asa ca cel mai probabil se va ajunge in instanta.
Intrebarea este: instanta se va pronunta dupa o analiza proprie? sau va apela tot la o analiza/expertiza a politiei rutiere?pt. ca in al doilea caz am motive serioase de ingrijorare avand in vedere neprofesionalismul de care au dat dovada.
Multumesc
Salutari,
Am urmatoarea problema: am cumparat o masina din germania, si in baza unei procuri am facut contractu de vanzare cump pe numele unui bulgar (neam cu mine) cand am fost sa fac numerele de toll, in talon nu au vrut sa treaca numele lui ci al meu. Acum vreau sa o inmatriculez in Bulgaria, dar din cate am aflat bulgarii nu vor sa o inmatriculeze pe numele lui (chiar daca contractul e pe numele lui) pt ca in talon apare numele meu, intrebarea e... ce e de facut? cum se poate inmatricula? e valabil contractul initial? se poate face un alt contract de vanzare pe numele bulgarului acolo daca masina nu e inmatriculata la ei?