avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate flaviu09

Activitate flaviu09

rares85 a scris:

Trebuie sa te inscri la sc. si sa urmezi cursul de legislatie,orele de condus nu,iti trebuie dosarul complect inclusiv examenul teoretic luat la sc.


"Pentru a obtine un nou permis de conducere, persoana care a posedat permis de conducere, dar care a fost anulat, nu mai trebuie sa urmeze cursurile de pregatire teoretica si practica desfasurate într-o scoala de conducatori auto autorizata", a declarat, pentru AvocatNet.ro, Alina Dragomir, comisar sef in cadrul Directiei Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor.

Daca doriti sa aflati informatii despre redobanidrea permisului anulat gasiti in linkul de mai jos:

www.avocatnet.ro/content/art...
alexdurdan a scris:

am s eu o nelamurire am fost judecat s am primit 1 an s 4 luni suspendare si 3 ani s 4 luni cu incercare >>>>dupa cat timp am voie sa dau de permis ias dupa suspendare sau trebuie sa ii astept s pe cei 3 ani cu incercare >>>va multumesc


Dupa ce a trecut un an de la data cand a ramas sentinta definitiva te poti prezenta la examen si proba practica pentru un nou permis de conducere iar timp de 3 ani si 4 luni cat este perioada de incercare nu ai voie sa mai faci prostii altfel vei merge direct la inchisoare :D
in cazul meu deja au trecut 2 ani de permis suspendat pt alcool fiind oprit in oct 2010, anul trecut (sept 2011)am fost la politie ca sa
dau declaratia pentru recalculare, am facut greseala sa schimb cantitatea de alcool fata de declaratia initiala asta e a trecut,
am platit recalcularea eu am copia dupa chitanta iar originalul l-a dus avocatul la domnul care se ocupa de dosarul meu si inca astept..

intrebare: in ce consta amenda penala?

testarea cu detectorul de minciuni poate fi luata ca si proba in instanta?

cel care se ocupa de dosarul meu a spus ca va audia si martorii,
daca unul din martori nu se poate prezenta ei pot sa faca cerere de aducere cu mandat a martorului respectiv sau pot sa audieze doar un martor?(fara mine mai erau 3 persoane in masina)

zazutzu...eu intreb deoarece am platit avocat si normal el trebuie sa mearga sa ii streseze pe domnii de la cercetari ca sa solutioneze dosarul meu intr-un timp nici foarte scurt dar nici in 3 ani de zile desi am o vaga impresie ori ca avocatul zice ca am de asteptat ca sunt multe dosare ori ca ala de la cercetari zice ca se ocupa de dosarul meu insa il mai lasa o vreme in vre-un sertar de la ei din birou.. E doar o presupunere de a mea nu a zis cel de la cercetari ca se ocupa cand are chef de dosarul meu
In plus cand am fost sa dau declaratia pentru recalculare, dupa ce am schimbat cantitatea de alcool fata de cea initiala nu a mai fost asa de placuta conversatia cu domnul politist care se ocupa de dosare, sa nu mai zic ca a spus ca o sa ii cheme si pe martorii care erau cu mine in masina si m-a intrebat daca accept sa fiu supus detectorului de minciuni iar eu am zis mai intai ca da si apoi ca nu desi sper ca nu conteaza foarte mult detectorul de minciuni in astfel de cazuri la fel cum este si cu recalcularea ca pana la urma si aceasta este relativa. Daca nu este asa las pe altii mai priceputi sa isi dea cu parerea :)
zazutzu a scris:

tOATA CHESTIA CONSTA SA STATI PE CAPUL LOR..........toata lumea asteapta si astepta ........mergeti peste ei...ca nu MUSCA :)>.....la mine cum a durat prima data 8 luni (cu anulare permis)si a doua oara 11 luni cu suspendare permis (recalculare,parchet,rezolutie)!!! eram peste ei o data la 1-2 saptamani la politie si din luna in luna la parchet


cat am fost la recoltat de sange, martorii care erau cu mine in masina erau la politie la declaratii si pe urma cand am fost eu la politie martorii mei plecasera de la politie, dar aici intervine intrebarea intrebatoare adica daca eu mi-am platit avocat normal el trebuie sa faca drumurile astea odata la 1-2 saptamani la cercetatri sa se intereseze de cazul meu, iar eu nu stiu cata incredere mai am in avocat ca el zice ca se intereseaza de dosar si ca trebuie sa astept iar pe de alta parte cand am fost sa dau a2A declaratie pt recalculare si am mai fost odata in 2010 dupa ce am fost prins sa vad ce ii cu dosarul meu in ambele dati cand am fost mi s-a spus ca am de asteptat ca sunt foarte multe dosare pt alcool si ca am de asteptat pana solutioneaza dosarul meu...are rost sa mai merg personal, pe langa avocat sa ma interesez eu personal de dosar sau sa stau si sa astept dupa avocat??? ca poate sa zica ala de la cercetari ca se ocupa de dosarul meu, sa zicem dar dupa ce merge avocatul la el sa faca "presiuni" ala de la cercetari zice ca da solutioneaza dosarul meu dar peste cateva luni bune cand are el chef
Eu sunt din Cluj-Napoca si am fost prins baut la volan aici in oras. Eu am fost oprit in oct 2010 de catre politie si culmea ca atunci cand mi s-au recoltat probele de sange tot cu spirt mi-a fost dezinfectata zona mainii de unde mi-a luat sange.
Anul trecut in septembrie avocatul mi-a spus ca putem merge la cercetari la domnul ce se ocupa de dosarul meu sa dam o declaratie pentru recalculare, am dat declaratia, am schimbat la declaratia asta fata de cea initiala(cand am fost oprit) cantitatea de alcool desi cam nu trebuia iar acum in timp ce va scriu inca astept un raspuns, orice si cam nimic.
Nu mi-a spus nici avocatul nici politaiul care m-a oprit nici cel de la cercetari ca trebuie platite si recoltatul probelor de sange. Am platit doar recalcularea.
Stau si ma intreb cat poate dura o solutionare de dosar pt alcool ca am auzit 2 cazuri diferite:
1) cineva din care a comis-o in ceva comuna/sat din jud Salaj la care a durat 8 luni de cand a fost prins pana a primit sentinta si i-a fost anulat permisul numai ca recalcularea s-a facut in defavoarea lui si nu a platit-o patitul ci statul roman
2) altcineva care a fost prins in cluj si abia dupa 2 ani si jumatate aprox a fost in audienta la procuror in timpul acesta si el facuse recalcularea
annddy_22 a scris:

Eu am avut 1.20 la recalculare


si in sange cat ai avut, inainte de a face recalcularea?
salut, pana la urma s-a rezolvat in cazul tau cu permisul?
dorin.corolea a scris:

iti vine hartie acasa si acolo specifica faptul ca tre sa platesti in 30 de zile in caz contrar esti evacuat silit.


din cate stiu se numeste executare silita doar nu te scoate din casa statul roman daca nu platesti cheltuielile de judecata :whistle:...evacuat silit sau mai degraba reposesie se numeste atunci cand iei un credit ipotecar si nu mai ai de unde sa platesti ratele pentru locuinta si vine banca sa iti i-a casa cu forta
Dupa ramanerea definitiva a sentintei judecatoresti permisul se anuleaza si dupa un an de zile poti sa te inscrii la scoala de soferi.mai exact incepi de la zero scoala cum ai facut cand ai implinit 18 ani :D