avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1073 soluții astăzi
Forum Activitate madalu

Activitate madalu

Va multumesc frumos!

Dar nefiind obligate sa treaca la impozitul pe venitul microintreprinderilor, ce se intampla cu declaratia 101 pentru ianuarie 2013? Inseamna ca nu mai este cazul si respectam 100 la trimestru, nu?

Mai mult, daca firma este de servicii stomatologice, si, sa spunem, ca ar fi avantajat-o mai mult sa fie platitoare de impozit pe venit, intra sub incidenta neaplicarii unei declaratii 010 pana pe 31 ianuarie 2013, prin care sa solicite schimbarea.....cu toate ca modificarile la Codul Fiscal au aparut pe 14 martie 2013 in Monitorul Oficial...

Ca o scurta recapitulare - sunt platitoare de impozit pe profit, nu depun 010 la ANAF pana pe 25 martie, nu depun 101 pentru per. 1-31 ianurie 2013. Depun 100, in aprilie pentru primul trimestru din 2013 si platesc impozit pe profit, pana pe 25 aprilie. Am inteles bine?

Multumesc!
Buna dimineata!

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am o societate nou infiintata in ianuarie 2013, care la Reg Com s-a inregistrat ca platitoare de imp pe profit, dar care conform articolului 112 din Legea 8/2013, ar fi platitoare de imp/venit, astfel:

(4) O persoană juridică română care este nou-înfiinţată este obligată să plătească impozit pe veniturile microîntreprinderilor începând cu primul an fiscal, dacă condiţia prevăzută la art. 112^1 lit. d) este îndeplinită la data înregistrării la registrul comerţului.

Acum am citit pe avocat.net ca cei care se infiinteaza intre 1-31 ianuarie 2013, nu mai sunt obligati sa treaca la plata impozitului pe venit si pot ramane platitori de impozit pe profit, dar nu stiu exact unde anume se reglementeaza in lege acest lucru. Ma puteti ajuta cu articolul de lege sau cu normele referitoare la acest paragraf?

Am fost la ANAF sector 2 si nu au stiut sa imi explice, ba mai mult, mi-au spus sa depun 010 si sa depun si 101 pentru perioada ian 2013.

Daca stie cineva paragraful din lege, referitor la cei infiintati intre 1-31 ianuarie 2013, va rog mult, ajutati-ma si pe mine, pentru ca mai sunt 2 zile si nu stiu ce impunere mi se aplica.

Multumesc anticipat!

Madalina

Va multumesc mult!

Buna ziua,

Am si eu o intrebare:

O societate nou infiintata in ianuarie 2013, trebuie sa declare impozit pe profit pentru luna ianuarie 2013 si apoi de la 1 feb 2013 sa devina platitoare de impozit pe venit cf. declaratiei 010? Sau se considera ca de la inceputul anului, fiind nou infiintata, aceasta este platitoare de impozit pe venit?

Va multumesc!

Madalina
madalu a scris:

Buna ziua!

Doresc sa aflu un raspuns cu privire la urmatoarea problema:

O societate comerciala cu cod caen Activitati de asistenta stomatologica, fara angajati, cu asociat unic si administrator aceeasi persoana (medic stomatolog), poate deduce cheltuielile de scolarizare (cursuri de specialitate sau perfectionare) si taxe la Colegiul Medicilor?

Din cate stiu, in Codul Fiscal este stipulat ca sunt cheltuieli deductibile cursurile de scolarizare efectuate in scopul obtinerii de venituri (in mare parte se refera la angajatii societatii) dar pentru administrator si asociat?

Daca se pot deduce, la unul dintre cursurile de perfectionare taxa de scolarizare de la facultate se emite pe numele administratorului, nu pe numele societatii. Se poate inregistra in contabilitate aceasta?





Stie cineva baza legala? Va multumesc!

Madalina
Am uitat sa spun ca va multumesc anticipat!

Madalina
Buna ziua!

Doresc sa aflu un raspuns cu privire la urmatoarea problema:

O societate comerciala cu cod caen Activitati de asistenta stomatologica, fara angajati, cu asociat unic si administrator aceeasi persoana (medic stomatolog), poate deduce cheltuielile de scolarizare (cursuri de specialitate sau perfectionare) si taxe la Colegiul Medicilor?

Din cate stiu, in Codul Fiscal este stipulat ca sunt cheltuieli deductibile cursurile de scolarizare efectuate in scopul obtinerii de venituri (in mare parte se refera la angajatii societatii) dar pentru administrator si asociat?

Daca se pot deduce, la unul dintre cursurile de perfectionare taxa de scolarizare de la facultate se emite pe numele administratorului, nu pe numele societatii. Se poate inregistra in contabilitate aceasta?