Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitul pe venitul microintreprinderilor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitul pe venitul microintreprinderilor

Buna ziua,

Am si eu o intrebare:

O societate nou infiintata in ianuarie 2013, trebuie sa declare impozit pe profit pentru luna ianuarie 2013 si apoi de la 1 feb 2013 sa devina platitoare de impozit pe venit cf. declaratiei 010? Sau se considera ca de la inceputul anului, fiind nou infiintata, aceasta este platitoare de impozit pe venit?

Va multumesc!

Madalina
Codul Fiscal, specifica urmatoarele:

"ART. 112^2 Reguli de aplicare a sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderii

4) O persoană juridică română care este nou-înfiinţată este obligată să plătească impozit pe veniturile microîntreprinderilor începând cu primul an fiscal, dacă condiţia prevăzută la art. 112^1 lit. d) este îndeplinită la data înregistrării la registrul comerţului"

Rezulta ca daca v-ati infiintat in luna ianuarie 2013 de la inceput sunteti platitor de impozit pe venitul microintreprinderilor.
Va multumesc mult!