avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1116 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitul pe venitul microintreprinderilor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitul pe venitul microintreprinderilor

Buna ziua,

Am si eu o intrebare:

O societate nou infiintata in ianuarie 2013, trebuie sa declare impozit pe profit pentru luna ianuarie 2013 si apoi de la 1 feb 2013 sa devina platitoare de impozit pe venit cf. declaratiei 010? Sau se considera ca de la inceputul anului, fiind nou infiintata, aceasta este platitoare de impozit pe venit?

Va multumesc!

Madalina
Cel mai recent răspuns: madalu , utilizator 22:46, 2 Februarie 2013
Codul Fiscal, specifica urmatoarele:

"ART. 112^2 Reguli de aplicare a sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderii

4) O persoană juridică română care este nou-înfiinţată este obligată să plătească impozit pe veniturile microîntreprinderilor începând cu primul an fiscal, dacă condiţia prevăzută la art. 112^1 lit. d) este îndeplinită la data înregistrării la registrul comerţului"

Rezulta ca daca v-ati infiintat in luna ianuarie 2013 de la inceput sunteti platitor de impozit pe venitul microintreprinderilor.
Va multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe venit sau impozit pe profit? madalu madalu Buna dimineata! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am o societate nou infiintata in ianuarie 2013, care la Reg Com s-a inregistrat ca platitoare de imp pe ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon 65.000 euro ewe ewe In cazul unei microintreprinderi infiintate in oct.2013, care la 31 dec 2013 a realizat o cifra de afaceri de 298.369lei (66.530euro) , incepand cu 01.01.2014 ... (vezi toată discuția)
Declaratie 010 2014 irinuka2005 irinuka2005 Firma infiintata in martie 2013 COD CAEN 7021\\"Activitati de consultanta in domeniul relatiilor publice si al comunicarii\\"ca si platitoare de impozit pe ... (vezi toată discuția)