avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1266 soluții astăzi
Forum Activitate adika

Activitate adika

Răspuns la discuția Expert judiciar mituit sau corupt
Dovada o constituie - dupa parerea mea - chiar rapoartele intocmite de expert.
Daca expertul prezinta instantei un raport in care ajunge la o concluzie pe care o si argumenteaza temeinic pe baza unor constatari tehnice, cum se poate ca acelasi expert peste 2 luni prezinta un alt raport in care ajunge la alta concluzie? Evident se straduie sa o argumenteze si pe a doua concluzie sa fie plauzibila (precum spuneti), dar face greseala ca isi depaseste atributia si ofera amanunte, pe care in mod evident nu avea de unde sa le cunoasca, decat de la partea adversa. Apoi introduce o ambiguitate, prin formulari de genul "s-ar putea ca ...", "am impresia ca ...", "din spusele lui ...", etc. moment la care te intrebi daca este sau nu expert.

Hartia suporta orice, orice motiv invocat de catre expert e plauzibil, dar ma astept de la un sistem judiciar corect sa diferentieze intre doua concluzii la fel de plauzibile. Citind doar rapoartele iti sare in ochi ca ceva s-a intimplat. Iar daca o concluzie pare mai plauzibila, te astepti sa citesti o explicatie, un motiv de ce si-a schimbat parerea cu 180 de grade. Dar nu se mai face nici o referire.

Am si vorbit cu expertul si l-am intrebat personal de ce a facut-o. Reactia lui a fost, ce sa fac, n-am avut de ales ... E o dovada sau proba suficienta? Sau trebuie sa-l prindem cu bani marcati?

In acest context, ma intreb daca merita sa atac hotararea ...
Am un proces pe rol in care expertul judiciar si-a schimbat parerea de la un raport la altul pe durata procesului. Ce metode exista pentru sanctionarea acestora si scoaterea lor de pe lista expertilor propusi - din oficiu - de instanta?

Consider ca un expert corupt, care nu este la prima tentativa, nu mai are ce cauta pe acea lista.
S-a confruntat cineva cu o problema similara?

Multumesc anticipat,
Exista posibilitatea ca un cumparator ce detine un antecontract (sub semnatura privata, dar nenotat in CF), care a fost suntat de un tert, sa solicite in instanta rezilierea contractului incheiat intre tert si vanzator ?