avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Activitate Cristianos

Activitate Cristianos

Buna ziua,

Tatal meu a decedat in casa in care locuia singur, in Bucuresti, in luna Martie a anului curent. La locatie s-a prezentat Grupa de la Criminalistica care a clarificat ca nu este un caz de patrundere prin efractie sau orice altceva ce ar duce spre aceasta cauza, in schimba a fost concluzionata situatia ca moarte violenta, prin intoxicatie cu monoxid de carbon.
La locatie nu mi s-a inmanat nimic, nici cheile de la masinile aflate in curte, nici cheile de la casa, iar pe usa casei a fost pus sigiliu. Nici pana in momentul de fata nu s-a ridicat sigiliul. Am incercat sa iau legatura cu Politistul de la Criminalistica ce se ocupa de acest caz si mi s-a comunicat ca dureaza, iar un termen nu-mi poate fi dat.

Eu in acest moment nu pot sa inaintez nici in directia de succesiune (fiind unicul fiu), pentru ca toate actele se afla in casa si nici sa am grija de bunurile ce se afla la locatie (casa, masini) pentru ca nu am acces la nimic.

Ce as putea face in acest caz. Nu am niciun drept ca si mostenitor pentru a intra in posesia celor mentionate mai sus? Cam cat poate dura o astfel de speta?

Multumesc
Răspuns la discuția Permis suspendat
Multumesc pentru raspunsurile aduse.
O zi usoara
In urma cu 5 zile, ma deplasam dinspre Focsani spre Bucuresti pe DN2, iar in apropierea unei localitati (specific ca nu eram inca in localitate) am intalnit masina de politie ce venea de pe contra-sens, masina de politie dotata cu aparat Radar. Am intrat in localitate, am continuat drumul regulamentar (50km/h) si am fost oprit de respectiva masina, ce s-a intors dupa mine.
Domnul agent de circulatie mi-a comunicat ca aparatul radar m-a inregistrat cu viteza de 106km/h intr-o zona cu restrictie de 50km/h. I-am explicat ca nu eram inca in localitate, dansul a specificat ca acolo, in zona unde am fost inregistrat era o piata, si un indicator ce arata limita (indicator pe care nu l-am observat)

Se completeaza procesul verbal: amenda 540 ron, 9 puncte, permis suspendat 3 luni.

Bun, doresc sa stiu daca acest proces verbal se poate contesta din urmatoarele motive: pe ecranul aparatului radar nu eram singur in poza, in dreapta mea se afla inca o masina (eu circuland pe banda a 2a); in procesul verbal nu e specificata directia din care circul si spre care ma indrept, nici directia masinii de politie (pentru ca aparatul radar m-a inregistrat din mers); in PV nu e completat corect CNP-ul meu (sunt doar 12 cifre, cifra care lipseste este din ziua mea de nastere - sunt nascut pe 16, iar 6le nu a fost trecut)

Va multumesc,