avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Activitate phantomas90

Activitate phantomas90

Azi mi-a expirat perioada de 3 luni suspendare permis+ 2 saptamani dovada de circulatie. Am fost in Brasov la Politie si mi-au zis ca trebuie sa am rezolutia NUP de la procuratura pentru eliberarea permisului. La procuratura mi-au zis ca "am un dosar prea recent" (23 oct 2010) si sa fac o cerere de urgentare a cazului. Am facut acea cerere. Am stat de vorba cu alte persoane in aceiasi situatie si unele au afirmat ca au primit rezolutia in cateva saptamani de la incheierea procesului verbal, altele ziceau ca asteapta de un an si ceva si nimic.
Intrebarea mea catre dumneavoastra, care sunteti experti in domeniu: Care este termenul in care trebuie solutionat un dosar, sau punerea unei rezolutii?
Sau care ar fi procedurile pentru o obtinere mai rapida a permisului.
Cu celalat implicat in accident am rezolvat, toata lumea este multumita, am ramas eu sa astept dupa permis acum.
Va multumesc!
Adica victima isi poate recupera toate daunele, inclusiv cele morale de la RCA? Ce ar trebui sa fac eu in acest caz? Cum pot sa-l ajut?
Am inteles in mare parte. Si dupa ce se da aceasta rezolutie de NUP victima mai poate reveni asupra declaratiei? Adica se mai poate redeschide dosarul?
Am fost implicat intr-un accident rutier cu victime, in urma constatarilor politiei rezultand ca a fost vina mea. Cel pagubit a declarat ca nu are alte pretentii, in afara de asigurarea mea RCA pentru a-si repara masina. Am fost la politie, mi s-a dat o copie dupa un proces verbal si o copie dupa asigurare, i le-am dat pagubitului pentru a-si repara masina. Agentul de acolo de la cercetari penale a zis ca o sa trimita dosarul la parchet(sau la procuror, nu stiu exact) cu rezolutia de a NU se incepe urmarirea penala. Acum intrebarea mea catre dumneavoastra: in momentul in care procurorul semneaza acest dosar se considera cazul solutionat?
Adica pagubitul mai poate depune plangere, sau mai poate sa-si schimbe declaratia? Intreb acest lucru deoarece pagubitul mi-a cerut o suma de bani pentru a-si plati cartea de munca la un taxi(cu taxi am facut accident), iar cand am intrebat in ce baza legala trebuie sa-i dau bani mi-a zis ca o sa facem o chitanta de mana, ceea ce nu mi se pare foarte legal. Cei care considera ca trebuie mai multe detalii sau o dezbatere mai indelungata va rog sa comunicati tariful unei consultatii juridice intr-un mesaj privat. Va multumesc!