Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Ce inseamna neinceperea urmaririi penale?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Ce inseamna neinceperea urmaririi penale?

Am fost implicat intr-un accident rutier cu victime, in urma constatarilor politiei rezultand ca a fost vina mea. Cel pagubit a declarat ca nu are alte pretentii, in afara de asigurarea mea RCA pentru a-si repara masina. Am fost la politie, mi s-a dat o copie dupa un proces verbal si o copie dupa asigurare, i le-am dat pagubitului pentru a-si repara masina. Agentul de acolo de la cercetari penale a zis ca o sa trimita dosarul la parchet(sau la procuror, nu stiu exact) cu rezolutia de a NU se incepe urmarirea penala. Acum intrebarea mea catre dumneavoastra: in momentul in care procurorul semneaza acest dosar se considera cazul solutionat?
Adica pagubitul mai poate depune plangere, sau mai poate sa-si schimbe declaratia? Intreb acest lucru deoarece pagubitul mi-a cerut o suma de bani pentru a-si plati cartea de munca la un taxi(cu taxi am facut accident), iar cand am intrebat in ce baza legala trebuie sa-i dau bani mi-a zis ca o sa facem o chitanta de mana, ceea ce nu mi se pare foarte legal. Cei care considera ca trebuie mai multe detalii sau o dezbatere mai indelungata va rog sa comunicati tariful unei consultatii juridice intr-un mesaj privat. Va multumesc!
neinceperea urmariri penale se da atunci cand in cursul urmariri penale se constata ca exista o latura care impiedica inceperea U.P.conf.art 18 c.p.p exista una din cauzele care inlatura caracterul penal.,mai simplu fapta nu imbraca caracterul penal al unei fapte de ex,nu prezinta pericol social,nu exista o latura subiecta nu exista faptuitor,,Asfel in concluzie si in intelesul tuturor fapta ori este contraventie ori nimic.
Am inteles in mare parte. Si dupa ce se da aceasta rezolutie de NUP victima mai poate reveni asupra declaratiei? Adica se mai poate redeschide dosarul?
pentru pretentii civile trebuie sa se adreseze instantei pe cale civile si nu penala.
Iar penal se poate deschide un nou proces numai daca au intervenit noi probe in favoarea reclamantului{expertize,martorii etc],sau se adreseaza unei instante superioare.
puteti ajuta pers. accidentata sa obtina despagubiri de toate felurile( materiale si morale) de la asiguratorul dvs. RCA.:)
Adica victima isi poate recupera toate daunele, inclusiv cele morale de la RCA? Ce ar trebui sa fac eu in acest caz? Cum pot sa-l ajut?