avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1750 soluții astăzi
Forum Activitate denisz

Activitate denisz

multumesc pentru raspunsuri
Buna ziua,

Intentionez sa cumpar un apartament intr-un bloc nou, aflat in costructie (stadiul de finisare de 90%). Dezvoltatorul promite predarea imobilului in folosinta in luna decembrie 2010, urmand sa obtina intabularea si cadastru pana in februarie-martie 2011. Pentru a beneficia de apartament, se solicita plata in avans (100% din valoarea apartamentului), in baza unui antecontract.

Aici am cateva nelamuriri:
1. ce valoare juridica are acest antecontract? ce conditii trebuie sa includa antecontractul pentru a nu lasa dezvoltatorului posibilitatea de a nu se tine de promisiunile facute?
2. cum verific daca pe apartamentul meu nu s-au semnat deja alte antecontracte? practic dezvoltatorul poate incasa avans de la un nr nelimitat de clienti pe acelasi apartament, nu?
3. ce urmeaza dupa semnarea antecontractului? trebuie sa astept intabularea/cadastru pentru a semna un contract propriu zis de vanzare-cumparare? daca avansul achitat la antecontract e de 100%, la ce valoare se perfecteaza contractul de vanzare (practic avand 2 contracte, platesc de 2 ori taxe notariale / comisioane)?
4. cum pot verifica daca dezvoltatorul are dreptul de vanzare al apartamentelor construite? cum aflu daca imobilul in constructie este sau nu garantia unui credit ipotecar, ce ar putea transfera dreptul de proprietate in favoarea creditorului si nu in favoarea mea?
5. ce alte riscuri apar in momentul achizitiei unui imobil in constructie si cum pot fi ele evitate?

Va multumesc frumos si astept un raspuns cat se poate de desfasurat.