avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Activitate iromeo

Activitate iromeo

Răspuns la discuția Vatamare Corporala
Va multumesc tuturor pentru informatiile date,punctul pe care ma axez cel mai mult este sa se faca dreptate in sensul ca fiecare dintre noi se mearga pe strada in siguranta si sa nu stea cu teama ca vor fii atacati de anumiti indivizi,ca ei sa intealaga si sa simta forta de constrangere a statului,a legii,iar partea financiara ma intereseaza sumele care le voi cheltuii,mai putin ceea ce pot primii de la ei,acordand-ui dreptate lui dorians.
Pentru r.gabi am uitat sa mentionez faptul ca am cerut daune morale si materiale,si evident ma voi constitui parte civila.
Multumiri doamna Gabriela.

Va multumesc inca odata.
Cu respect,
Romeo
Buna ziua,as dorii,daca se poate sa ma ajutati cu niste informatii in legatura cu urmatoarea problema:

In data de 01.05.2011,am mers sa imi cumpar de la un magazin diferite produse,la iesire,un grup de persoane pe care nu le cunosc,dar cu ajutorul martorilor i-am putut identifica doar pe cativa dintre ei,m-au batut fara motiv,fara a purta o conversatie cu ei,fara ai cunoaste,numarul lor ajungand la 15,provocandu-mi vatamari corporale.

Imediat am sunat la 112,la locul faptei prezentandu-se doar ambulanta,acordandu-mi ingrijiri medicale,dupa care am dat declaratiile la postul de politie impreuna cu martorii,si dupa care m-am prezentat la urgente unde am luat fisele medicale eliberate de serviciul de primiri urgente in baza lor obtinand certificat medico-legal pe o perioada de 8-9 zile daca nu vor survenii complicatii,unde urmeaza sa ma prezint la o clinica privata pentru o operatie de piramida nazala cost(1800 euro) deoarece in urma loviturilor cartilajul a fost deformat si nu pot respira corespunzator.

Am facut o plangere prealabila catre Parchetul de pe langa Judecatoria Brasov pe data de 2.05.2011 si nici in ziua de astazi nu au venit citatiile,nici pentru martori,nici pentru inculpati,nici pentru mine.

Mijloace probatorii:
1.Certificat Medico-Legal
2.Martori
3.astept o confirmare asupra unui mijloc video de supraveghere indreptat spre locul faptei.

Vreau sa stiu:
1.De ce dureaza atat de mult sa ajunga citatiile.(plangerea indeplinind conditiile cerute de lege)
2.Daca imi voi recupera banii cheltuiti,si voi fii despagubit.
3.Care vor fii pasii juridici in vederea solutionarii procesului.

Va multumesc,
Cu respect Romeo.:)
Răspuns la discuția conturi sparte de hackeri
Alinarms,in primul rand daca nu ati luat masurile minime de siguranta pentru calculatorul dumneavoastra,iar individul are cunostinte minime in calculatoare va poate afla orice si oricand.O sa va dau mici sfaturi,tie,si celor care citesc:
1.Browserul dumneavoastra,firefox,chorme,explorer etc.salveaza automat parolele si sunt foarte usor de gasit intrand in optiuns si show save passwords.
2.Daca altcineva va mai foloseste calculatorul,va poate restrictiona firewallul,sau antivirusul permitand instalarea unor virusi,keyllogger etc,fara sa stiti.
3.Keylogger-ul poate trimite automat prin email catre persoana care la instalat toata activitatea dumneavoastra.
Pentru a preveni,verificati sistemul de securitate,antivirusul,restrictiile,datele confidentiale,precum si salvarea automata a parolelor.
Daca firewall-ul este activat,si antivirusul nu este pus pe restrictii,va fi foarte greu ca cineva sa sparga de la distanta parolele,iar manual foarte usor daca nu sunteti langa calculatorul dumneavoastra personal atunci cand altcineva va umbla.
Cu respect.
Răspuns la discuția casa mostenire
Intr-un final,nu putem vorbi de un act de donatie atata timp cat el nu a fost autentificat in fata unui notar,automat el devenind nul,chiar daca el a obtinut semnatura tatalui dumneavoastra.Nu pot intelege ce actiune aveti in instanta.