avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2000 soluții astăzi
Forum Activitate Luader

Activitate Luader

Discuție Angajare minor
Am 17 ani si as vrea sa ma angajez ca picol/ospatar, am 10 clase terminate la Colegiul Economic Viilor.
As vrea sa stiu cat ar trebui sa fie salariul minim pentru picol sau ospatar.
Am lucrat in practica la Radisson ca ospatar(vreau sa stiu daca aceasta se poate adauga la marirea salariului sau sansele mai mari de angajare)
Ce acte sunt necesare pentru a ma angaja?
Stie cineva se face un Cureiculum Vitae dupa modelul nou european?(cel vechi stiu cum se face dar am inteles ca trebuie sa-l fac conform noului model european:( )
Puteti sa ma ajutati cu acestea va rog?

Multumesc, anticipat!
Răspuns la discuția Alocatia
Am calificare de ospatar, nu vreau sa iau nici o bursa vreau sa traiesc pe picioarele mele, pana acum nu am facut nimic pentru nimeni stiam ca pot sa ii ajut dar am trait o viata egoista, nu ma interesat deloc aceasta lume, m-am gandit cum sa o schimb, primul lucru a fost sa ma schimb pe mine, am reusit m-am schimbat dar .. nu in ceva bun, am incercat sa arunc aceasta viata considerand ca este mai bine pe lumea cealalta--> nu va face-ti griji acela a fost doar un gand si eram prea mic sa-mi dau seama cat de pretioasa este viata-- dar acum dupa "multi" ani de experimentare a acestei vieti mi-am dat seama ca nu va fi o lumea mai buna daca eu nu as exista si am mai gasit inca un gand egoist... daca ar fi sa ma sinucid(cea ce nu o sa fac NICIODATA) diavolul ar primi sufletul meu, orice suflet este egalat cu toate corpurile de pe planeta si nu as vrea ca diavolul sa-si mareasca armata cu inca 7 miliarde de slujitori, este de ajuns ca primeste 7 miliarde de slujotori la fiecare ora sau mai devreme.
Imi cer scuze ca am dat-o din politica in religie dar acesta este adevarul.



Imi cer inca odata scuze dar am fost plecat de acasa pana acum si nu am trimis mesajul...
Răspuns la discuția Alocatia
Marian nu am zis ca nu suport ssa curat cartofi, am zis ca nu stiu,,,
Nu prea le am cu greamatica :). Unchiul meu care este cel mai mic dintre fratii cei doi si sora lui, a avut media cea mai mare la scoala si nici nu fregventa scoala, se ducea cu o sticala de tuica/vin , dadea bani la profesori si asa a trecut el clasele, acum nu prea mai este asa, profesoara mea de gastronomie a fost directoare si este foarte severa.
Elena am 5 ore de servirea consumatorului si 4 de gastronomie, profesoara de servirea consumatorului nu prea este atat de severa dar cea de gastronomie daca nu stii ce stie si ea ai 2 direct :(.
Nu-ti face giriji sunt baiat :). Nu vreau ma transfer la alt liceu. Vreau sa ma duc sa ma angajez (defapt daca ar fi dupa mine as sta acasa si as lenevi dar bunicii nu poate sa ma intretina la nesfarsit) ca dupa aceea sa plec odata din tara aceasta fara nici un viitor inafara de a muri cu totii de foame.
Răspuns la discuția Alocatia
O sa mor:(( .... daca scriam incorect imi raspundeai ceva de genul:"Asa e, ai dreptate mai bine te-ai lasa de scoala si te-ai intoarce peste 10 ani cand o sa fii mai destept." la romana stiu ca ma descurc, la matematica ma descurc cat de cat, la sport, sunt printre primii 10 (apropo suntem 31 de elevi in clasa dintre care 3 fete...) la istorie ma sunt printre primii 3, la geografie nu e greu, la engleza cred ca sunt cel mai bun din clasa, franceza invat de la gradinita si nu stiu nimic deci asta ar fi al 12-lea an franceza.... economie, informatica, sunt usoare dar avem Gastronomie, nu stiu sa curat nici macar un cartof si mai ales cu partea teoretica nu inteleg nimic, Servirea consumatorului partea practica e usoara dar teoretica este foarte grea, mai erau 3 materii da nu mai tin minte cum se numesc:sorry: si alea erau foarte grele... anul trecuta la gastronomie am avut 3-3-3-4 si ma trecut la servirea consumatorului la fel .... cand m-au vazut pe semestrul acesta amandoua profesoarele au zis ca nu o sa ma mai treaca daca nu invat... am incercat sa invat dar creierul meu nu vrea sa "gazduiasca" aceste materii.
Va rog puteti acum sa-mi spune-ti cum anulez alocatia?:((

*Acesta este motivul real Elena.
Răspuns la discuția Alocatia
O sa-mi trimita parintii la inchisoare daca nu imi ziceti.... Sunt un delicvent, media de trecere a clasei a 11-a este de 8.70 eu am intrat in acel liceu cu 5.53 media de admitere era de 6.66 nu stiu cum am facut da am reusit sa ajung in clasa a 11-a.
Viata e prea scurta pentru regrete, iti multumesc Elena ca te ingrijorezi pentru mine dar eu dupa ce voi strange destui bani o sa plec din tara (asta cam pe la 20 de ani..) deci in 3 ani cred ca o sa strang suficienti bani pana in 2013 (cred ca nu va fi nici o Apocalipsa :) )
Răspuns la discuția Alocatia
Sunt clasa a 11-a Colegiul Economic Viilor am peste 80 de absente (sau mai multe) la 40 de absente ne exmatriculeaza. Am atatea absente din diferite motive, eu nu am intrebat daca sa mai merg la scoala sau nu.
Discuție Alocatia
Am 17 ani si vreau sa renunt la liceu, am inteles ca daca renunt la liceu trebuie sa renunt si la alocatie deoarece ii va trage la raspundere pe parinti ( parintii stiu ca am renuntat la liceu) si o sa le dea amenda deoarece facem abuz de alocatie ( cred...)
Puteti sa ma ajutati si pe mine va rog? Sa-mi spuneti si mie cum pot sa renunt la aceasta alocatie?