avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1543 soluții astăzi
Forum Activitate roxanaph

Activitate roxanaph

Sper sa gasim unul care sa nu intarzie la proces , ca primul , si sa fie nevoit judecatorul sa revina in sala de judecata ...da , asa s-a intamplat :(( m-am adresat unui avocat celebru din cluj (pentru ca el este acum la gherla), dar imi este si frica de onorariul pe care l-ar putea cere ...oricum sunt din ce in ce mai pesimista in ce priveste liberarea lui si stau si ma intreb : "oare e corect si drept ca unul care a luat viata unui copil de 3 luni pe trecerea de pietoni in conditiile in care avea permisul suspendat sa primeasca 3 ani si jumatate pentru ucidere din culpa si altul 6 luni amanare ptr un raport ?? " mie nu mi se pare nici corect , nici drept !
Multumesc frumos pentru lamuriri .

A intrat in comisie pe data de 21 octombrie 2010. atunci a fost calculat termenul ; antecedente nu a avut , dar are la dosar un raport ,care nu a fost ridicat pana la data intrarii in comisie , pentru detinere de obiecte interzise (telefon). A participat la diverse cursuri si activitati socio-educative si a terminat inclusiv un curs de recalificare - tamplar.

Referitor la recurs , va face la Tribunal acum .Noi inca speram sa fie acasa de Craciun.


Multumesc inca o data pentru raspunsuri !
Buna seara!

Am si eu o intrebare referitoare la fratele meu care a executat deja 2/3 din pedeapsa , a intrat in comisia de liberare conditionata , dar a primit o amanare de 6 luni. In urma recursului la Judecatorie a ramas cu 5 luni din cele 6. Procesul a avut loc ieri. Doresc sa stiu daca acest nou cod penal il ajuta in vreun fel sa fie eliberat mai devreme de martie 2011.De cand intra in vigoare ?Pedepsele vor fi calculate in penitenciare sau va trebui sa ne adresam judecatoriei/tribunalului?

Va multumesc din suflet pentru ajutor!

Imi cer scuze daca termenii nu sunt exacti , dar nu sunt de specialitate!

Roxana