avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate balasoiumarin

Activitate balasoiumarin

D-le Carp,sinteti fenomenal,am intrebat acum citeva zile cu date concrete cit as putea primi in plus la pensie ptru grupa 1 si 2 ,ati estimat 1675 ,ei bine am rpimit 1654 deci ....... foarte aproape de ce ati estimat nu stiu cum ati calculat dar e super .va multumesc mult=D>
nu.eu va rugam sa imi spuneti si mie modul de calcul pentru ca eu am facut si in modul in care v-a iesit dumneavoastra dar am facut si un alt calcul in stil propriu in care imi iesea mai mult pentru faptul ca eu inteleg ca dupa oug100/2008 se prevedea ca se majoreaza cu o,50 fiecare an de spor iar dupa legea 218/2008 se prevedea majorarea cu 5o% a perioadelor lucrate in grupa 1. asta ar insemna dupa mine toata perioada de 25 ani. acum eu cred ca exista diferenta intre an de spor si peroiadele lucrate de aceie sa trecut la oug 209 sa se faca diferentierea ce ziceti?
posibil sa ai dreptate dar cum ai facut calculul si pe ce baza?ca mie imi iasa mai mult [poate sint subiectiv:D
am si eu o nelamurire ,si implicit o intrebare legata de modul de calcul a majorarii pensiilor,comf.legi263/2010 pentru grupele 1 si 2 .[ex.meu .am 25 ani gr1 si un punctaj mediu anual de1.87468 din care 0.20436 in plata pe ord 100/2008]Pentru ca dupa cum zice premierul ca sint pensionari care li se va mari pensia in medie cu 93 se lei si ca sint care iau si 150 lei pai pe ord 100 mie mi sa dat 180lei la un punct de pensie de 581 acum cand e 732 sa primesc mai putin ?nu imi vine sa cred atunci sa dat 0,50 mai mult la fiecare an de spor acum se majoreaza punctajul mediu anual cu 5o% mi se pare ilogic sa fie mai putin .Ce ziceti!
Scuze,am fost plecat .Iata cum sta treaba.In aug2003 am montat apometre intr-o garsoniera in cre pina in noiembrie 2003 nu a stat nimeni[e a sotiei dinainte de casatorie] m-am prezentat in noiembrie 2003 sa platesc intretinrea pe sept si oct si m-am trezit cu un consum de apa rece de 64m3 respectiv 96m3 pe cele doua luni am demostrat cu acte originale de montare si citirea apometrelor care la apa rece era 4m3 am refuzat plate ,au urmat corespondente cu autoritatile de la primarie in care mi se dadea dreptate .mi sa incasat bani incepind cu luna dec2003 pina in aprilie 2007 cind cu tote insistentele mele nu mi sa mai primit bani pina in prezent invocindu-se faptul ca nu am achitat ce le doua luni pe 2003.it tot acest timp i-am rugat sa ma dea in judecata ,nu au facut-o decit in aprilie 2010 si acum ne judecam,pentru ca nu doresc sa platesc acele doua luni si penalitatile adaugate la intretinetre suma care nu e de neglijat
cu toate documentele am fost la comitetul executiv al asociatiei l- am depus cu nr de inregistrare si in interogatoriul dat de adm la judecator a spus ca sa hotarit 'verbal' ca sint bun de plata apropo' am depus pe o luna bani la posta si mi sa returnat decit presedintele sa schimbat ceilalti sint pe loc
am si eu o intrebare . intrucit oug 114/2009 prevede ca diferenta dintre ce sa dat conf.oug 100/2008 si legea218/2008 sa se acorde la 1 ian 2011 si se prevede si in legea 263/2010 acest lucru oare se da diferenta ? ce ziceti.
Dar ce se intimpla in acet caz daca; am o restanta din motive obiective lunile sept si oct 2003 apoi mi se incaseaza lunar din noembrie 2003 pina in aprilie 2007 cind nu a mai vrut [administatorul de la acociatie]sa imi primeasca bani apoi dupa multe interventii ma actionat in judecata . Acum ne judecam, dar repet nu vor sa imi primeasca bani pentru cele doua luni din 2003 acestea intra la prescriptie?
Ei, si acum sa vedem daca se pune in practica noua lege a pensiilor pentru ca e prevazut sa se dea diferenta de bani la grupe pentru ca la 1 ian 2011 expira ordonanta de aminare