avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate dontucatalin

Activitate dontucatalin

Răspuns la discuția Recalculare pensie
Am uitat sa precizez orasul....BRASOV
Răspuns la discuția Recalculare pensie
Buna,
locul de munca a fost la Intreprinderea de Unelte si Scule pe scurt I.U.S. S.A., iar meseria a fost presator la cald si rece, dar daca mai are si o alta incadrare o voi sti in momentul in care am o copie dupa dosar si carnetul de munca.Oricum voi reveni cu detalii.
Multmesc frumos
Buna,
de curand tatal meu a iesit la pensie cu conditii deosebite de munca la varsta de 55 ani si 11 luni , cu o pensie de 1233 lei, conform anilor de conditii deosebite ni se pare ca aceasta suma este sub suma care ar fi de drept. o sa va dau niste detalii din decizia de pensionare si sa imi ziceti va rog daca este corecta si daca se poate face o contestatie pentru marire sau ce altceva ar mai putea afecta o marire .... precum ore de noapte sau altceva.
1 Stagiu de cotizare complet (lg.19/2000) 32 ani si 10 luni
cond deoseb de munca 13 ani 0 luni
2.Stagiu total de cotizare realizat 47 ani 9 luni 29 zile din care:
-in gr.1 (lg.3/1977) 22 ani 7 luni 16 zile
-in gr.2(lg3/1977) 2 ani 10 luni 1 zi
conditii speciale
-lg.226/2006 7ani 9luni 0 zile
-conditii normale 1 an 5 luni 19 zile
-Stagiu asimilat 1 an 4 luni 4 zile
-Stagiu asimilat (alte drepturi asig soc)19 zile
- Stagiu aferent GR I SI II 11 ani si 9 luni
Stagiu aferent DL 118/1990 0

Puncte realizate:
1. nr puncte realizate 42.02278
nr pc.conf OUG 209 / 2008 . 13.21428
2 punctaj mediu anual 1.68235
din care maj OUG 209 / 2008 0.40247
valoarea pc de pensie 732.80

Ca sa creasca pensia iar mai trebui si altceva de la fostul angajator de la care are grupa?
Va multumesc mult.
Răspuns la discuția pensionare anticipata
Va multumesc frumos pentru raspunsul promt.
Buna,
Mama mea e nascuta pe .3.01.1960, a lucrat la Rulmentul Brasov si a fost disponibilizata in momentul inchderii fabricii, de atunci lucreaza in comert, pana atunci a lucrat ca si rectificatoare, meserie ce am inteles ca e incadrata in grupa a 2 a, problema e ca inca nu si-a luat adeverinta sa vada cati ani a fost incadrata cu aceasta grupa dar daca ar avea grupa a2 a ar putea iesi la pensie la limita de varsta? sau ii trebuie mai multi ani, sau grupa 1, ptr ca inca nu stim daca are si grupa 1
Multumesc anticipat.