Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Buna,
Mama mea e nascuta pe .3.01.1960, a lucrat la Rulmentul Brasov si a fost disponibilizata in momentul inchderii fabricii, de atunci lucreaza in comert, pana atunci a lucrat ca si rectificatoare, meserie ce am inteles ca e incadrata in grupa a 2 a, problema e ca inca nu si-a luat adeverinta sa vada cati ani a fost incadrata cu aceasta grupa dar daca ar avea grupa a2 a ar putea iesi la pensie la limita de varsta? sau ii trebuie mai multi ani, sau grupa 1, ptr ca inca nu stim daca are si grupa 1
Multumesc anticipat.
Potrivit actualei legi 19/2000 avem urmatorea situatie:Grupa II-a nu o poate ajuta sa se pensioneze la limita de varsta chiar daca ar avea 35 de ani in aceasta grupa..Reducera maxima este de 8 ani din 60=52 ani.Iar dansa are 50 de ani si10 luni.Iar trebui 16 ani in grupa I- a in procent de 100% si un stagiu total de cotizare de 30 de ani pentru a putea iesi la pensie de limita de varsta.Pesia anticipata si anticipata partial iese din calcul.Ce va fi in noua lege,vom vedea dupa publicarea ei in M.OF..O seara buna.
Va multumesc frumos pentru raspunsul promt.
dontucatalin a scris:
problema e ca inca nu si-a luat adeverinta sa vada cati ani a fost incadrata cu aceasta grupa dar daca ar avea grupa a2 a ar putea iesi la pensie la limita de varsta? sau ii trebuie mai multi ani, sau grupa 1, ptr ca inca nu stim daca are si grupa 1

Ce vreti sa spuneti prin "sau ii trebuie grupa 1?". Grupa II de munca nu se transforma in grupa I de munca si nici invers dupa ce o persoana a incheiat raporturile de munca cu o unitate.

Grupa de munca trebuia trecuta in carnetul de munca. Incadrarea in grupe de munca se facea anual. Nominalizarea persoanelor care erau incadrate in grupele I si II de munca se facea de catre conducerea unitatilor impreuna cu sindicatele.