avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1798 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Buna,
Mama mea e nascuta pe .3.01.1960, a lucrat la Rulmentul Brasov si a fost disponibilizata in momentul inchderii fabricii, de atunci lucreaza in comert, pana atunci a lucrat ca si rectificatoare, meserie ce am inteles ca e incadrata in grupa a 2 a, problema e ca inca nu si-a luat adeverinta sa vada cati ani a fost incadrata cu aceasta grupa dar daca ar avea grupa a2 a ar putea iesi la pensie la limita de varsta? sau ii trebuie mai multi ani, sau grupa 1, ptr ca inca nu stim daca are si grupa 1
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 02:21, 11 Noiembrie 2010
Potrivit actualei legi 19/2000 avem urmatorea situatie:Grupa II-a nu o poate ajuta sa se pensioneze la limita de varsta chiar daca ar avea 35 de ani in aceasta grupa..Reducera maxima este de 8 ani din 60=52 ani.Iar dansa are 50 de ani si10 luni.Iar trebui 16 ani in grupa I- a in procent de 100% si un stagiu total de cotizare de 30 de ani pentru a putea iesi la pensie de limita de varsta.Pesia anticipata si anticipata partial iese din calcul.Ce va fi in noua lege,vom vedea dupa publicarea ei in M.OF..O seara buna.
Va multumesc frumos pentru raspunsul promt.
dontucatalin a scris:
problema e ca inca nu si-a luat adeverinta sa vada cati ani a fost incadrata cu aceasta grupa dar daca ar avea grupa a2 a ar putea iesi la pensie la limita de varsta? sau ii trebuie mai multi ani, sau grupa 1, ptr ca inca nu stim daca are si grupa 1

Ce vreti sa spuneti prin "sau ii trebuie grupa 1?". Grupa II de munca nu se transforma in grupa I de munca si nici invers dupa ce o persoana a incheiat raporturile de munca cu o unitate.

Grupa de munca trebuia trecuta in carnetul de munca. Incadrarea in grupe de munca se facea anual. Nominalizarea persoanelor care erau incadrate in grupele I si II de munca se facea de catre conducerea unitatilor impreuna cu sindicatele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii de pensionare la femei VASILENCO MIHAELA VASILENCO MIHAELA Sunt nascuta la data de 05.06.1965. Am fost salariata de la data de 08.09.1983 pana la data de 09.09.2010 cand am fost data in somaj. 16 ani si 6 luni din ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala elenabalan2009 elenabalan2009 am 54 ani si 10 luni cu un stagiu de cotizare de 40 ani 5 luni 25 zile, din care gr. 2 23ani 11luni si10 zile.Cind ma pot pensiona Multumesc frumos (vezi toată discuția)
Cand pot beneficia de pensie? voicuniculae voicuniculae buna ziua ma numesc voicu niculae si am 57ani.La anul(2011) fac 35 de ani si 6 luni de munca cu carte de munca si pana in 2000daca nu gresesc am prins si grupa ... (vezi toată discuția)