avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate stefanu12d

Activitate stefanu12d

multumesc pentru timpul si sfatul acordat. voi discuta cu siguranta, aveam doar nevoie de un cunoscator sa-mi spuna ca se poate sa scap si cu suspendare, asta pentru a putea dormi noaptea. eu asa sper si asa cred, pentru ca nu am aderat la gruparea lor, nu stiam cu ce se ocupa si au existat ceva circumstante atenuante... inca o data multumesc si o seara placuta.
in primul rand, multumesc frumos pentru raspunsuri... deci, persoanele respective imi aduceau contracte de casa, pentru incheiere de abonamente, dar nu stiam daca-s false sau nu, dar banuiam ca-s false... nu ma pricep la contracte de vanzare-cumparare si nu aveam obligatia sau responsabilitatea sa le verific... nici nu am facut vreun curs de perfectionare in sensul acesta... nu aveam acces la vreo baza de date sa vad daca-s bun-platnici respectivii... imi dadeau ceva bani pentru deranj, dupa cum spuneau ei... despre creditele lor la alte banci nu stiam... avocat mi-am angajat din momentul in care am dat declaratia la Parchet... pot scapa cu suspendare? nu am antecedente penale...
buna ziua,

ce s-ar putea intampla daca sunt acuzat de apartenenta la grup infractional si fals in acte? lucrez la un magazin de telefonie mobila si am inregistrat niste contracte de telefonie mobila cu achizitie de telefoane scumpe, banuind ca persoanele respective au acte false si ca nu au de gand sa-si plateasca abonamentele... imi dadeau si mie cate 30-40 lei cand faceau cate un abonament... apoi am aflat ca acele persoane faceau credite la diverse banci si nu le achitau, si astfel Parchetul m-a inclus pe mine in grupul lor infractional, desi eu nu stiam cu ce se ocupa... care ar fi pedeapsa minima, maxima si probabila? ar putea fi inchisoare cu executarea pedepsei? de asemenea mentionez ca am colaborat cu doamna Procuror si ca mi-au dat deocamdata Ordonanta de a nu parasi tara.

Va multumesc din suflet.