avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 337 soluții astăzi
Forum Activitate branzacatalin

Activitate branzacatalin

Exista cumva vreo lege care sa faciliteze obtinerea permisului de munca prin reintregirea familiei pentru rude de gradul 1, pentru drept de munca in germania?
Multumesc mult pentru amabilitate, incercam sa vedem daca mai sunt si alte variante.
Cu respect.
Buna ziua.M-am mutat de 2 luni in Germania si sunt in cautarea unui loc de munca dar momentan ma lovesc de lipsa permisului de munca necesar acestui demers.Am mai intrebat si mi s-a spus ca cea mai usoara cale de a trece peste aceasta problema este deschiderea unei firme PFA care sa lucreze in parteneriat cu un alt angajator din Germania.Eu am acesta posibilitate(de a avea un partener german),dar din lacune de limba nu pot afla de la autoritatile germane daca aceasta varianta este valabila si in acelasi timp daca este posibil sa-mi deschid firma aici sa si angajez cetateni romani care sa beneficieze, dupa un an de zile de contract la mine, de permis de munca legal.Cunoaste cineva legislatia germana in acest sens,sau macar un caz similar?Va multumesc anticipat.