avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate brand2010

Activitate brand2010

Răspuns la discuția Accident rutier soldat cu deces
s-a deschis dosar penal , s-a efectuat expertiza si toate masuratorile la fata locului confirmand ca nu s-a circulat cu viteza , si ca vina apartine celui care nu a acordat prioritate.
s-au audiat si martori care confirma toate aceste fapte.
urmeaza procesul in instanta. imi puteti da cateva sfaturi? familia este distrusa si fara experienta in acest gen de proceduri. va multumesc
Răspuns la discuția Accident rutier soldat cu deces
s-a dispus efectuarea expertizei , a necropsiei si audierea martorilor care pana acum confirma nevinovatia motociclistului.
faptul ca cel din vina caruia s-a produs accidentul a solicitat sa plateasca expertiza este de natura sa grabeasca desfasurarea anchetei sau ..este vorba de altceva? e ciudat ca acum se gandeste sa intervina de maniera acesta atata vreme cat dupa producerea nenorocirii..nici macar nu a incercat sa contacteze familia..asa din omenie ..
ma gandesc ca acum.. incearca sa iasa basma curata prin solicitarea de a plati experiza..ce parere aveti?
Răspuns la discuția Accident rutier soldat cu deces
ati avut dreptate..s-a deschis deja dosar penal conducatorului auto din cauza caruia s-a produs accidentul. Mai departe nu stiu care sunt procedurile...
Răspuns la discuția Accident rutier soldat cu deces
Din masuratorile efectuate la fata locului a reiesit ca avea ceva viteza insa, faptul ca cel care i-a taiat calea nu s-a asigurat corespunzator si ca a determinat producerea accidentului nu se ia in calcul?
Multumesc pentru mesajele tuturor , caut sa obtin cat de multe informatii in vederea acnchetei ce va urma.
Răspuns la discuția Accident rutier soldat cu deces
multumesc din suflet pentru raspunsul Dvs.
ma tem ca se incearca musamalizarea acestui accident nenorocit , mergand pe principiul ca ..cel ce nu mai este e de vina..
Răspuns la discuția Accident rutier soldat cu deces
gravitatea faptei? ce poate fi mai grav decat asta?
va multumesc pentru amabilitate
accident rutier : motociclist aflat pe drum cu prioritate, a fost surprins de un autovehicol ce iesea de pe o strada adiacenta cu cedeaza trecerea. motociclistul cauta sa evite impactul frontal, sare de pe motor si loveste in cadere bara din spate a celui care iesise fara sa se asigure de pe strada cu cedeaza trecerea. Dupa 2 zile de spitalizare, motociclistul decedeaza. In aceasta situatie ce se intampla cu cel care a provocat accidentul? mentionez ca alcoolemia era in limite legale, iar el sustine ca nu stie ce s-a intamplat. Poate fi actionat in justitie pentru daune? Carnetul de conducere i-a fost deja suspendat pana la solutionarea cauzei insa, pe motociclist nu il mai poate invia.. Va rog spuneti-mi cum se procedeaza..A murit un om de 42 de ani .
multumesc pt. raspuns
in mod evident creditorul nu are nici o disponibilitate pt plata esalonata avand in vedere faptul ca a dispus deja executarea silita..fara sa-mi aduca la cunostinta intentia sa..
exista vreo alta cale de solutionare?
problema este cam asa :
-proces civil pt iesire din indiviziune pentru un teren in care eram coproprietar cu inca o persoana.
-sentinta a fost in favoarea mea intrucat detineam cea mai mare parte din teren, cu obligativitatea achitarii sultei catre celalat coproprietar.
-sulta a fost calculata la nivelul anului 2008 in prezent valoarea terenului in cauza fiind mult mai mica
-comunicarea sentintei mi-a fost adusa la cunostinta dupa data la care se mai putea depune o contestatie, deci sentinta a ramas definitiva si irevocabila
-in prezent persoana catre care tb sa achit sulta a inceput procedura de executare silita la 3 luni de la comunicarea sentintei (mentionez ca suma ce tb achitata drept sulta depaseste cu mult posibilitatile mele de plata)
Intrebarea mea este daca se mai poate repune cumva procesul in termen sau ce alte posibilitati exista in vederea solutionarii (recalcularea sultei, sau plata esalonata, etc)
Multumesc anticipat