avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Activitate marsonyc

Activitate marsonyc

Răspuns la discuția probleme cu firma de recuparare
dar cum se explica faptul ca pe fiecare scrisoare apare o alta suma,si nu neaparat mai mare?care este modul lor de calcul?iar despre prescrierea dreptului de a solicita suma in instanta,ce prevede legea?cand se prescrie acesta?
va multumesc pt raspunsuri,si sper sa ma ajutati sa iau o decizie corecta
Răspuns la discuția probleme cu firma de recuparare
Multumesc pt promptitudine! Insa am inteles (si va rog sa-mi spuneti daca e bine) ca cei de la orange au vandut creantele catre aceasta firma de recuperare in anul 2005,iar acestia abia de atunci incearca recuperarea datoriilor,iar termenul de prescriere se prelungeste cu fiecare notificare.Apoi,mai e o problema...poate au trimis si cei de la orange notificari,dar ori nu le-am primit,ori am uitat de ele...si atunci cum pot afla daca este corect sa imi ceara cei de la eos sa platesc?
Sper ca m-am exprimat cat de cat clar...:)chiar nu stiu cum sa procedez,nu vreau sa am probleme,dar nici sa platesc daca aceasat firma nu este indreptatita legal sa imi ceara acest lucru.As plati carte orange daca intradevar am aceasta datorie,dar nu cred ca mai e posibil,dupa atata timp...
Buna ziua!
As dori cateva precizari in legatura cu recuperarea datoriilor prin eos-ksi.Am avut un contract cu firma de telefonie mobila orange in 2001 sau 2002,nu mai stiu exact.E posibil sa fi ramas vreo factura neachitata,dar primele instiintari am inceput sa le primesc acum vreo 4-5 ani in urma,de la firma de recuperare.Acestea vin pe adresa parintilor,pe numele de dinaintea casatoriei,si de fiecare data e mentionata o alta suma.M-am interesat pe internet cum sa procedez ptr a scapa de probleme,pt ca se pare ca nu tot timpul e bine sa platesti,pt ca m-as putea trezi si cu alte scrisori,care sa imi ceara cine stie ce alte taxe,de reziliere..etcSuma care mi se cere acum este de 430 ron,dar nu mi se spune pt ce este exact,care e datoria catre orange,si daca aceasta suma include toate celelalte taxe catre ei.Va rog sa imi dati un sfat in legatura cu aceasta problema.Ma pot astepta sa fiu data in judecata pt aceasta suma?
Va multumesc si astept un raspuns din partea dvs!