avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1141 soluții astăzi
Forum Activitate ramona250481

Activitate ramona250481

As dori sa stiu dc pot trimite direct catre CEDO (adica fara sa ma adresez vreunei instante din Romania) o plangere pt un drept incalcat de catre o Companie dintr-o tara membra UE, drept incalact pe teritoriul acelei tari?

Am citit ca trebuie sa am o hotarare de la o instanta sau organizatie inainte sa ma adresez CEDO.

Va multumesc anticipat.
Buna ziua,


Am fost in Viena si am inchiriat o masina, dupa utilizarea ei ni s-a spus ca masina este lovita sub capota, noi neavand cum sa verificam acest lucru la mom.inchirierii. Aveam polita de asigurare, insa nu acopera avarii sub masina sau interiorul ei. De fapt acopera insa numai pt cetatenii francezi, italieni, englezi, nemti, austrieci, englezi. Romanii, bulgarii, sarbii, sunt exceptia.

Bineinteles ca nu am fost de acord sa platim cval. prejudiciului, insa totusi suma ni s-a luat din cont. Suntem convinsi ca totul a fost premeditat deoarece agentul care a verificat-o s-a dus direct la zona de sub capota dupa ce a dat un tur rapid masinii.

Am scris pe p-v ca nu suntem de acord sa platim nici o dauna si am semnat. Bineinteles ca banii ni-i i-au luat imediat din cont.

Cum putem depune o plangere in acest sens si unde?

Va multumesc,