avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1872 soluții astăzi
Forum Activitate kandrea

Activitate kandrea

am inteles... deci o pot obliga prin proces!
multumesc mult de ajutor!

si LaMulti si Fericiti Ani!
probabil... nu cunosc termenii juridici.
Buna ziua,

va rog sa ma lamuriti in acest aspect:
- bunica mea sufera de o boala grava care ii va fi fatala in foarte scurt timp. locuieste intr-un apartament de bloc, singura (sot decedat) si are 2 copii: mama mea, si un fiu decedat, de la care au ramas sotia si 2 copii.
- bunica nu doreste sa hotarasca soarta apartamentului si ne lasa pe noi sa ne dam in cap.
- mentionez ca apt este la nr. 35 iar apt. nostru la nr. 34 in aceeasi scara.
- bineinteles familia noastra nu doreste vanzarea apartamentului, iar familia unchiului meu doreste chiar imediat, in orice conditii...
- intrebarea este: exista vreo lege care sa o oblige pe mama mea sa sa primeasca despagubirea partii sale din mostenire?


astept cu interes ajutorul dvs.
multumesc
am inteles. Intelegerea intre frati cade din start-orice discutie fiind imposibila pe aceasta tema. Raman mama si fiica sa-si asigure una, batra
scuze de confuzia cu improprietarirea.
obligatiile se vor respecta intocmai de ambele parti, indiferent de tipul de contract, dar sa incercam sa protejam dreptul mamei asupra apartamentului bunicii.
problema care se pune este care dintre contracte va fi mai greu de desfiintat in instanta in cazul in care nepotii (reprezentand fratele mamei) vor incerca sa-si obtina partea din imobil dupa moartea bunicii.
adica, exista vreun gen de contract care (prin asumarea si indeplinirea unor obligatii) sa o indreptateasca pe mama mea sa dispuna de apartament dupa decesul bunicii, iar in cazul interventiei nepotilor sa nu se plateasca eventuale despagubiri?
Buna ziua! Va rog sa-mi lamuriti dilema: care din contracte se potriveste pentru situatia de mai jos?

Bunica mea (mama mamei mele) in varsta de 82 ani, doreste sa incheie un act contractual de intretinere cu mama mea pentru a-si asigura ajutorul la batranete. Ambele locuiesc la bloc, una apt.34, alta apt.35. Bunica mea mai are un fiu, (handicapat loco-motor) in alta parte a orasului. Acesta nu o va putea ajuta in caz de nevoie. Asadar, bunica doreste sa fie intretinuta iar la moartea ei, mama mea sa fie cea care se va improprietari cu apartamentul ei, fara ca nepotii din partea fiului sa aiba pretentii asupra apartamentului ei (fiul nu va avea, dar copiii sai e foarte posibil sa revendice pretentii). Ce fel de act se incheie in acest ca? Ceva care sa nu poata fi atacat in instanta...
Apreciez un raspuns prompt si Va multumesc!