avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate cristian7002

Activitate cristian7002

Răspuns la discuția Prescriere datorii
Totodata pe 26.04.2012 a avut loc executarea ultimei sume datorata de tertul poprit dar care nu a acoperit datoria debitorului
Răspuns la discuția Prescriere datorii
Deci am toate sansele sa-mi admita recursul!? Ultima incuviitare de executare silita unui BO a fost pe 30.09.2010 si ultima investire cu formula executorie a fost pe 04.02.2011 deci in mod normal atunci s-ar relua prescriptia! Am inteles corect?
Va multumesc din suflet pentru timpul acordat!
Cu stima,
Cristian Simion
Răspuns la discuția Prescriere datorii
din aceasta suma a fost recuperat cca 140.000
Răspuns la discuția Prescriere datorii
dar executarea silita intrerupe?
Mai adaug si faptul ca am 25 de bilete investite cu titlu executoriu si refuzate la plata de catre societatea debitoare in suma de 250.000 lei
Răspuns la discuția Prescriere datorii
sentinta initiala adica cea perimata?
Răspuns la discuția Prescriere datorii
dupa cum mentionam mai am de recuperat 110.000 ron deci valoarea prag este atinsa, iar prescriptia a fost invocata de catre debitor. Va mentionez ca pot depune(adauga) la dosar facturi emise dupa 20.03.2009 in suma de 55.136 din care o parte nu sunt semnate si stampilate dar pot fi verificate in contabilitatea debitorului deoarece am avut aceiasi firma de contabilitate. Firma din cate stiu mai este in functiune.
Răspuns la discuția Prescriere datorii
recuperarea de la tertul poprit a fost finalizata 26.04.2012 in limita sumei pe care o datora debitorului meu , si cu acesta suma s-a recuperat integral in urma unui proces in care a fost ca parte si debitorul meu
Răspuns la discuția Prescriere datorii
prin executarea unui tert poprit si 3000 lei prin plata directa pe 13.12.2011
Buna ziua,
Va cer ajutorul si sfatul in următoarea problema:
Am un debitor pe societate care are sa-mi dea bani din 2008 iar pe data de 29.04.2010 am depus o cerere de insolventa care a primit primul termen pe data de 02.02.2011 , data la care am suspendat-o cf art 242 alin1 CPC deoarece debitorul a zis ca sa-l mai păsuiesc ca va plăti. Deoarece am avut un avocat ,, deștept''(imi cer scuze fata de ceilalți avocați) si întrucât debitorul nu a platit am incercat sa repun cauza pe rol pe 19.03.2012 iar instanta mi-a comunicat ca s-a perimat(avocatul mi-a spus ca termenul de perimare este de un an si nu de 6 luni).
Pe data de 20.03.2012 am introdus alta cerere de declansare a procedurii de insolventa care a fost respinsa cu drept de recurs pe baza faptului ca mare parte a datoriei s-a prescris intrucat au trecut 3 ani de la data facturarii.
Menționez ca in paralel cu insolventa am declanșat si proceduri de executare silita prin care am recuperat parte din bani, dar tot mai am de recuperat 110000 lei.
Toate aceste demersuri au intrerup prescrierea???????
Pot face recurs pe aceasta baza sau risc sa-l pierd?????.
Mai am si facturi din 2009 dar unele nu sunt semnate si stampilate!
Va multumesc anticipat pentru timpul acordat si raspunsurile dumneavoastra!
Eu sunt creditor si ar trebui sa introduc insolventa debitorului deoarece daca nu o introduc luna aceasta se perima(procesul este suspendat) si inca mai am de recuperat de la un tert poprit cam 60 000 lei. Eu sunt principalul creditor si singurul care am facut demersuri!
Deci ar putea un alt creditor (daca exista) sa vina la acei 60 000?
Dar in cazul in care as incheia o intelegere de plata cu acel tert?