avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Activitate veteran5

Activitate veteran5

Firma de calcul a precizat ca poate reiinoi contractul si in conditiile in care unii proprietari renunta la citirea repartitorelor, daca asociatia este de acord, deci pana la urma e alegerea conducerii asociatiei- respectiv o adunare generala -unde trebuie indpelinit procentul de 50%+1
Proprietarii isi pot demonta repartitoarele, si pot face cunoscut conducerii ca nu mai au montate aceste aparate pe calorifere si atunci, asociatia -cred eu- nu poate reiinoi un contract care iese din prevederile legii.
Cred ca asta e solutia
Daca nu le demonteaza, se intra sub incidenta art 1 alin 7 din Norma tehnica - ordinul 343/13.07.2010- respectiv se considera se considera ca refuza calculul .. deci defavorabil pt ei, pt ca li se vor lua in calcul niste unitati -max *30% sau cam asa ceva- adica defavorabil
raspunsul lui s.c.serv admin. este foarte bun
Pai, firma are tot interesul sa reinnoiasca contractul. Din punctul lor de vedere, procentul de 80% este indeplinit, deoarece ei au MONTAT in 80% din apt repartitoare(altfel nu ar fi putet derula contractul pana acum)
Problema este ca daca cei 30 % renunta la repartitoare, se poate considera ca nu mai este indeplinit procentul de 80% de montare a repartitoarelor??
O asociatie de proprietari a avut contract de citire si repartizare a consumurilor de energie termica pe baza indicatiilor repartitoarelor de costuri, 100% dintre proprietari avand montate repartitoare de costuri.
Contractul a expirat , ocazie cu care s-a pus problema reinoirii lui, dar acum a aparut o problema: 30% dintre proprietari nu mai doresc reiinoirea contractului, preferand calculul caldurii la suprafata utila.
In lege ordinul ANRSC se precizeaza procentul de 80% pentru montarea repartitoarelor. In baza acestui procent, se poate renunta la reinnoirea contractului, sau conform legii 230 trebuie majoritate simpla pentru adoptarea unei hotarari , implicit privind contractul de repartizare a caldurii in baza indicatiilor repartitoarelor de costuri??