avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate teodora77

Activitate teodora77

asta am inteles.insa am fost si sunt revoltata pentru decizia pe 2005 care mi-a fost practic trantita in fata cu majorari cu tot dupa 5 ani.multumesc oricum pentru raspuns.
atasez:
Asigurarile sociale de sanatate-partea I Postat Vineri, 14 Aprilie 2006 Legea Nr. 95 din 14 aprilie 2006-extras-privind reforma in domeniul sanatatii-actualizata-
Emitent: Parlamentul României
Publicata in: Monitorul Oficial Nr. 372 din 28 aprilie 2006

Text in vigoare incepand cu data de 21 noiembrie 2006

Text actualizat in baza actelor normative modificatoare, publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, pana la 21 noiembrie 2006:
- Rectificarea publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 391 din 5 mai 2006;
- Ordonanta Guvernului nr. 35/2006, cu modificarile ulterioare;
- Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 72/2006, cu modificarile ulterioare;
- Rectificarea publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 823 din 6 octombrie 2006;
- Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 88/2006;
- Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 104/2006;
- Legea nr. 34/2007;
- Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 20/2007;
- Legea nr. 264/2007.

ART. 222
Fiecare asigurat are dreptul de a fi informat cel putin o data pe an, prin casele de asigurari, asupra serviciilor de care beneficiaza, a nivelului de contributie personala si a modalitatii de plata, precum si asupra drepturilor si obligatiilor sale.
iar ca o simpla completare vreau sa spun ca toate deciziile de impunere de la finante, toata declaratiile mele la finante sunt pe actuala adresa dar decizia de impunere primita de la CASS e pe vechea adresa unde din intamplare cine sta acolo ma cunoaste si mi-a adus scrisoarea dupa 10 zile de la primirea ei .nici macar nu era recomandata. practic e ca si cum nu as fi primit-o.
va multumesc pentru raspunsurile d-voastra dar eu tot raman cu senzatia ca ceva e gresit rau de tot.pe 2003 si 2004 de ce nu mi-au trimis. eram in aceasi situatie ca si in 2005 .sunt de acord sa platesc contributia dar de ce sa platesc o suma aberanta de dobanzi pe 5 ani pentru incompetenta lor si lipsa de comunicare dintre institutiile statului. eu caut o forma de contestare a penalitatilor si nu a obligatiei.Aveam dreptul de a fi informata cu privire la aceasta obligatie .
in decizie scrie citez: " in temeiul art51, alin(2), litera e din O>U>G nr 150?@))@ privind organizarea si functionarea sistemului de asigurari sociale de sanatate, cu modificarile si completarile ulterioare, O.Gnr 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, ci modificarile si completarile ulterioare, precum si in baza veniturilor realizate de Dvs,ASA CUM NE_AU FOST COMUNICATE DE CATRE ADMINISTRATIA FINANCIARA< s-a stabilit contributia datorata la Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate dupa cum urmeaza"
Am subliniat special pentru a va intreba daca finantele transmit datele catre CASS doar o data la 5 ani???
Eu nu vreau sa ma sustrag de la plata obligatiilor. insa mi se pare incorect ca dupa 5 ani sa mi se impuna plata unor dobanzi.nimeni nu m-a directionat in 2002 de cand deruleaza contractul de inchiriere catre CASS iar eu din 2006 sunt platitoare la CASS in baza contractului de munca.De atunci si pina azi nimeni nu m-a sesizat de existenta acesteia nu am primit nici o somatie , nici o decizie de impunere.
Informatia circula mai usor???? dupa 5 ani depun finantele situatiile cand eu anual am depus tot ce tine de contractul de chirie, trimestrial mi-am achitat impozitul?pentru ca aceasta e explicatia celor de la CASS referitor la lipsa somatiilor sau deciziei de impunere.2006.2007.2008.2009.2010?in toti acesti ani nu s-a observat ?
Buna ziua,
din 2004 am inchiriat un spatiu comercial pentru care am platit anual impozit pe venit din cedarea folosintei bunurilor.
Azi am primit pe vechea adresa care nu o mai am in buletin din 2005 o DECIZIE DE IMPUNERE de la CASA DE ASIGURARI DE SANATATE MURES cu data de 10 11 2010 prin care mi se impune suma de 975 ron contributia datorata la Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate plus dobanzi de intarziere in valoare de 1636 ron.
am dreptul de a contesta in termen de 30 de zile .
Am fost la CAS si am intrebat de ce doar acum mi-a ajuns aceasta decizie de impunere din 2005 iar raspunsul lor a fost ca doar acum le-au fost furnizate datele de la finante.Vreau sa precizez ca in decursul acestor 5 ani nu am mai primit nici un alt act din partea CAS ului.Cum as putea sa fac contestatie si daca am vreo sansa de a nu fi obligata sa platesc dobanzile de intarziere.