avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate costinioan

Activitate costinioan

Răspuns la discuția suspendare CIM-codul muncii
-Nu s-a facut nici un fel de cercetare disciplinara prealabila si nu mi s-a comunicat nimic. -Actul aditional a fost semnat doar de administrator.
Răspuns la discuția suspendare CIM-codul muncii
Nu mi s-a comunicat nimic. Administratorul si contabilul firmei nu sunt dispusi sa rezolve problema.
In data de 30 nov 2009a fost emisa pe numele meu o decizie de suspendare a CIM cu art.52(1) lit a, iar in 05.12 2009 s-a emis un act aditional la CIM prin care mi se modifica salariul de la 3500 la 540 ron incepand cu data de 01.12 2009. Ambele documente mi-au sosit prin posta in data de 10.12 2009. Toate acestea s-au petrecut fara o discutie prealabila cu angajatorul si nici ulterior nu am fost contactat nici de patron si nici de contabilul firmei,el fiind cel care a scris aceste documente. Nu am facut contestatie in 30 de zile.Mentionez ca sunt de profesie inginer, am 55 de ani si la sosietatea respectiva ocupam functia de director, dar patronul era cel care lua hotarari asupra tuturor problemelor din firma sa. Cum pot sa-mi recapat dreptul legal de a avea un contract de munca, evident, intr-o alta societate? Va multumesc.