avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Activitate Danbby

Activitate Danbby

Tin sa va multumesc tuturor pentru raspunsurile date!!!
Am luat legatura cu cei de la Avus, mi-au confirmat ca sunt corespondentii firmei de asigurari din Bulgaria si mi-au cerut o declaratie a nasului in care sa specifice ce s-a intamplat si ce vatamari au suferit, copie polita asigurare si copie Anexa 2 de la politie. Ce urmeaza in contonuare dupa ce eu le trimit aceste acte?

Acum o sa-mi incerc putin norocul si o sa fortez nota, dar daca tot a-ti fost draguti si mi-ati dat atatea sfaturi poate ne ajutati cu o recomandare a unui avocat specializat in astfel de cazuri.

Inca o data tin sa va multumesc si va voi tine la curent cum vor evolua lucrurile.
Multumesc pentru raspunsurile prompte!

Sa inteleg ca:
1. Trebuie contactat corespondentul din Romania a asiguratorului Bulgar, acesta ne va despagubi chiar daca soferul vinovat era beat?
2. Dosarul nu a ajuns inca in instanta, avand in vedere ca a trecut doar o saptamana, nu cred ca au incheiat cercetarea! Trebuie sa facem si noi vreo plangere, cand trebuie sa ne constituim parte civila in proces? Scuze daca pun intrebari stupide, dar la acest capitol suntem in ceata!

O alta intrebare este legata de medicina legala:
Cand trebuie sa mergem acolo si ce acte ne sunt necesare? Avand in vedere ca ambii nu se pot inca deplasa, cum procedam?

Copilul are 9 ani!
Buna ziua,

Pe data de 21.11.2010, nasul meu si copilul lui au suferit un grav accident de circulatie in Mamaia. A fost lovit de o masina inmatriculata in Bulgaria (din fericire cu RCA valabil). Ca sa va dati seama de ce s-a intamplat voi cita din Anexa 2 primita de la Politie: "P.V. a condus autoturismul marca Peugeot (nr. BG) pe bd. Mamaia din statiune, dinspre Navodari catre C-ta, pe banda 3, ajungand in dreptul Aqua Magic, datorita vitezei excesive pierde controlul directiei, acroseaza in partea stg spate autoturismul Dacia Logan, cu nr....., condus regulamentar de S.M., in aceeasi directie pe banda 2, dupa care patrunde pe sensul opus de mers unde intra in coliziune cu autoturismul Toyota, cu nr...., condus de T.S., din sens opus si cu autoturismul Renault, cu nr....., condus de G.M. pe banda 1 pe sensul de mers C-ta spre Navodari".
Soferului vinovat i-a fost stabilita alcoolemia din sange la 2g%0.
In urma accidentului nasul meu a suferit o fractura deschisa la mana si 3 coaste rupte, iar baietelul lui a suferit o ruptura de splina si ficat, rinichi si stomac strivite plus o faractura de femur.

Masina noastra avea casco si o vom faca prin regres.
Intrebarile mele sunt:
1. Vor putea fi despagubite victimele pe RCA-ul celui vinovat daca acesta avea o alcoolemie asa de mare?
2. Care ar fi pasi de parcurs in continuare?
3. Care este suma pe care o putem cere avand in vedere ca celui mic i-a fost scoasa splina si i-a fost terminata cariera sportiva?
4. Ce sa facem pentru a scapa de un nenorocit de pe strazi care nu este la prima fapta?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!