avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate livache24

Activitate livache24

In data de 10.04.2013 ,in jurul orelor 14: 35 in timp ce doream sa ma duc la medicul dentist cu mijlocul de transport in comun din oras br jud. if,inainte de a pleca in cursa spre dentist am avut o discutie cu o femeie (soferita) a unui autovehicul marca[editat] seria 3 culoare gri metalizat avand numere de bulgaria care a parcat pe trecerea de pietoni, fapt confirmat cu camera de la telefonul mobil ,adersandu-i aceasteia urmatoarele cuvinte "doamna ,dumneavastra unde ati luat permisul ,asa ati invatat sa parcati pe trecerea de pietoni ,haideti dati masina mai in fata sa circule lumea pe trecerea de pietoni " auzind cele spuse de mine m-a amenitat spunand ca ea nu doreste sa faca acest lucru si nu pleaca dupa loc si ca o sa sune ea la politie ca are cunostinte acolo sa ma invete pe mine ce se intampla ,vazand ca este incapatanata am plecat,lasand-o impace ,nefacandu-i absolut nimic m-am deplasat la statia de microbuz din apropiere sa iau microbuzul , in continuare am luat microbuzul si am ajuns in com. co. jud if ,cand am coborat nedandu-mi seama ca defapt am fost urmarit de barbatul acesteia cu aceeasi masina si cu inca un alt individ a oprit in fata microbuzului s-au dat jos la mine si din momentul acela am mai auzit urmatoarele cuvinte '' de ce te-ai luat ma de nevasta-mea si apoi a urmat o serie de pumni si piciore numai si numai in fata chiar si cand am cazut jos si ceream ajutorul la oameni din statie care se uitau la mine cum ma macelarea indivizii nesarind in ajutorul pe care il ceream ,acesti doi indivizi lasandu-ma intr-o balta de sange si inconstient pentru cateva minute ,dupa toate acestea am sunat la s.n.u.a.u. 112 si am spus cele intamplate si am chemat si salvarea , in continuare m-am deplasat singur la postul de politie care se afla la 150 de metri de locul incidentului unde am luat legatura cu politisti si am spus ceea ce mi s-a intamplat ,bagand in navodul masina care a fugit de la locul faptei iar eu m-am deplasat la spitalul universitar din bucuresti pentru acordarea de ingrijiri medicale unde am primit diagnosticul final coform analizelor facute de doctori din spital confirmandu-se agresiunea ,in continuare m-am deplasat la postul de politie sa depun plangare impotriva acelor doua persoane care m-au agresat si tragerea la raspundere a acestora si identificarea lor ,am depus plangerea iar dupa aceea m-am ajuns acasa obosit dupa cele inamplate colegul meu de camera a observat ca imi lipseste lanticul de aur de la gat ............acum ma gandesc sa ma duc la iml maine pe 11.04 .2013 sa imi scot certificat medico legal si nu stiu ce sa mai fac ca am pierdut si lantul de aur si acest lucru nu am declarat in plangerea data ,si am mai auzit ca ala aia care m-au lovit sunt foarte mari smecheri si se aude ca toti cu care a avut de a face ei au pierit din fata lui ,si ma simt amenintat ,chiar nu stiu cum sa fac ca sa iasa bine adica daca mai dau alta declaratie sa ma caute sa ma ameninte ,ajutati-ma va rog
Ma scuzati nu mai este valbila intrebarea"Dar poate bunica mea sa vanda fara acordu' lu' unchiu' meu ca asa se lauda ca nu poate ? am inteles multumesc.
Va multumesc pentru raspuns !
Dar poate bunica mea sa vanda fara acordu' lu' unchiu' meu ca asa se lauda ca nu poate ?
Mamei mele i-a murit tatal in 2001 ,in consecinta a ramas mama ei adica bunica mea ,vaduva . Bunica are doi copii : mama mea si unchiul meu (frate-sau) . In momentul acela cand a murit tatal mamei mele nu s-a facut nici o succesiune pentru ca nimeni dintre copii nu a mai ramas acolo la tara (acolo aflandu-se o casa veche din 1970 pe partea stanga si o anexa gospodareasca cu doua camere o bucatarie si un hambar pe dreapta iar in spatele acestora aflandu-se o gradina mare).Mama sta si munceste in oras pe un salariu de 7 milioane iar unchiul meu e plecat in Portugalia de cand a murit bunicu meu ,nemaiajutand-o in nici un fel pe bunica mea ,abia sunand-o odata de doua ori pe an si atat . Eu cred ca bunica mea nu ar fi trait daca mama nu ar fi dat mereu pe la ea si mai ajutand-o .In 2012 a venit si unchiu meu in tara si a dat si pe la bunica acolo aflandu-se si mama mea care l-a intrebat daca doreste sa faca de acum actele la casa si pamant cat traieste bunica (adica sa se imparta la 3 bunica sa detina 1/4 iar cei doi copii sa imparta 3/4 si bunica sa dea partea ei mamei mele ca a ingrijit-o in tot acest timp cat a fost plecat ). Auzind acest lucru unchiul meu s-a infuriat si nu a vrut sa faca acest lucru spunand si de fata cu bunica ,ca asteapta moartea ei si pe urma sa se imparta pamantul . La randul ei mama s-a infuriat si ea si a inceput sa se certe cu fratele sau ca nu a avut niciodata grija de bunica si are si tupeu sa mai ceara dreptu cand el mereu a creat probleme ,era cautat de politie si nu i-a placut sa munceasca in tara . in momentula acesta el se afla in Portugalia si asteapta moartea mamei lui ,abia atunci va mai venii in tara . Va rog daca ma puteti ajuta cu ce ar putea face bunica mea(65 de ani)daca e sa faca un testament ?ce ar putea scrie in el? unde sa se duca ? sau daca ar putea impartii pamantul de acum sa dea acea parte mamei mele ? cam cat ar costa tot ce trebuie sa fac ?
Va rog frumos sa ma ajutati , va multumesc anticipat!