avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate marigel

Activitate marigel

In data de 13!!!!!august, am ramas fara carnet pt. alcoolemie 0.58 in aerul expirat. Spun pe scurt. A durat vreo 2 luni jumate ca sa ma cheme la politie:nu am dreptul sa cer recalculare alcoolemie. OK. A fost transferat dosarul mai departe de la pol rutiera la penal , m-au chemat acum 2 saptamini sa ma audieze, sa confirm declaratia. Am aflat, din surse sigure ca recomandarea politiei pt procuror a fost amenda administrativa cu redobindirea carnetului. Am inteles ca urmeaza la ei (judecatorie) vacanta de iarna si se lucreaza la dosarele de trimis in instanta, iar cei ca mine ramin pe birou mult si bine sau cel putin pina in ianuarie. Stie cineva din aceasta faza cit mai dureaza pina sa primesc o hirtie acasa cu o instiintare, ceva.....macar sa stiu cum stau. Am reusit pina acum sa nu fiu dat afara de la serviciu(sunt sofer), dar seful mi-a pus in vedere ca nu ma mai poate ajuta. Stiti cumva care e procedura in continuare? Cit mai dureaza? Pot grabi eu lucrurile in vreun fel? Inca o intrebare: redobindirea permisului ce inseamna? Dau din nou examen? Mai dureaza si asta? Cit mai dureaza?
Va rog frumos, astept un raspuns, stau lipit de calculator..... Multumesc #-o