avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1151 soluții astăzi
Forum Activitate emilus

Activitate emilus

Ai 2 mari posibilitati:

1. Iti faci firma, le faci casco/rca si le inchiriezi
2. lucrezi cu un broker de inchirieri auto, gen [ link extern ] .
Noi avem un site separat pe care inchiriem fara TVA pentru persoane juridice straine, pentru ca avem o a doua firma care este neplatitoare de TVA. Poate reusiti asa. Se pare ca este singura metoda. Adresa la care poti citi termenii este [ link extern ]
Multumesc. Adevarul este ca toata povestea mi se pare chiar ciudata. In sensul ca e vorba de ceva foarte simplu (debransare), iar acuzatiile sunt extrem de grave. Nu vad cum as fi putut sa dau de vecinul lipsa, si chiar administratorul m-a sfatuit sa iau acceptul de la alt vecin (evident cu nume, si date reale), apoi semnand si asociatia de locatari. Sincer, vroiam doar sa fiu debransat. Cei 4 vecini folositi sunt reali, si stiu ca nu l-am gasit pe cel de deasupra. Nu i-am completat evident numele sau datele nicaieri vecinului lipsa, ca asa ceva e evident ilegal. Vecinul ar fi putut sa vina sa discutam. Administratorul a acceptat asa, asociatia la fel. In ceea ce priveste inselatul Radetului, nu aveam nici un motiv. Adica pe document se vede clar si dupa numarul apartamentului. E usor de verificat. Daca as fi stiut ca vecinul are ceva impotriva puteam sa discutam.
Va multumesc extrem de mult pentru clarificari. Ca sa fie totul ok, o sa imi iau maine si un avocat sa ma insoteasca la sectia unde am fost invitat, pentru discutii. O sa va tin la curent, va multumesc inca o data=D> :)
Gabi, o analiza grafologica nu cred ar avea nici un rost. Vecinul nu era acasa. Nu a semnat. Nu a fost trecut nicaieri ca a semnat. In schimb, am ales alt vecin, numarul 5, cum ar veni, care a semnat cu numele sau real, numarul sau de apartament real, CNP sau real, etc.

Deci practic vecinul era de negasit, si la sfatul administratorului am ales alt vecin, care a semnat cu datele lui reale. Nimeni nu a semnat dandu-se drept vecinul de sus. Am avut 4 semnaturi reale de la 4 vecini reali, cu nume reale, dar nu sus-jos-stanga-dreapta, ci jos-stanga-dreapta-stangajos.

Multumesc anticipat pentru clarificare
Acum cateva luni am incercat sa obtin acordul celor 4 vecini (orizontala/verticala) pentru debransare. Unul dintre ei (cel care sta deasupra) nu a fost acasa o luna. Am intrebat administratorul si acesta m-a pus sa aleg un alt vecin de langa noi. Am cerut acceptul de la cei 4 (stanga, dreapta, jos, si jos stanga) si l-am obtinut (CNP, numar apartament, nume). Am depus actele la Radet, administratorul si asociatia au semnat si ei. Acum dupa nici 2 luni sunt acuzat de vecinul de sus de fals, uz de fals, si inselaciune (215/290 CP). Insa eu nu i-am falsificat semnatura, si am obtinut semnaturi reale de la vecini. L-am omis pe el pentru ca nu am putut da de el si administratorul asa m-a sfatuit.

Ce se poate intampla? Nu inteleg de ce vecinul de sus face chestia asta, mai ales ca nici nu m-a atentionat inainte. Putea sa zica, bai nu vreau. Caz in care incercam sa il conving, sau renuntam la idee.