avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate CiobanuAlexandru

Activitate CiobanuAlexandru

inteleg, dar normal mi s-ar fi parut ca din data de 4 iulie de la 12 noaptea sa reintru automat in baza de date cu drept de circulatie si in caz ca ma opreste politia sa iau amenda pt neprezentare de acte, nu dosar penal pt conducere cu permisul suspendat :).
Buna ziua,
La ora actuala am permisul suspendat pt 90 de zile pana in data de 3 iulie, aceasta zii find ultima zi de suspendare si cade in ziua de vineri. Iar de pe 4 iulie o sa pot conduce din nou. Intrebarea este urmatoarea daca sambata si duminica sunt zile nelucratoare practic eu pot sa conduc si in aceste zile, fara permis in baza de date figurand cu dreptul de a conduce banuiesc. Pot sa fac cerere in data de 3 iulie sa imi elibereze permisul in ultima zi de suspendare, practic sa se renunte la ultima zi de pedeapsa, deoarece am nevoie de el in acele zile pentru ca o sa fiu plecat de la adresa de domiciliu.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Accident rutier
am inteles, si permisul o sa imi ramana suspendat pana la solutionarea procesului civil ? sau nu are legatura cu procesul
Răspuns la discuția Accident rutier
Am fost astazi la audieri, am discutat cu politistul i-ar acesta a zis ca o sa imi claseze dosarul, iar soferita autovehicului o sa ma actioneze in instanta pe parte civila pentru daune si acestea vor fi platite de catre asiguratori. Mai pot primii si alta condamnare de la instanta gen inchisoare cu suspendare, amennda sau orice altceva?
Răspuns la discuția Accident rutier
este posibil sa imi anuleze permisul de conducere?
Discuție Accident rutier
Buna ziua, in data de 28 decembrie 2014 am fost vinovat de producerea unui accident rutier. In urma provocarii acestui accident rutier i-am dat asigurarea soferitei carei i-am lovit masina in seara accidentului, permisul de conducere mi-a fost retinut pt 60 de zile pt neacordare de prioritate, ramanand stabilit ca sa ne intalnim ce-a dea doua zi la asigurari pentru a face constatarile. Totul a fost zis si facut. In ce-a dea doua zi dupa ce am facut constatarile pagubita si cu prietenul acesteia m-au sunat cu motivul ca eu trebuie sa le platesc lor o taxa de deschidere a dosarului de dauna (deviz de reparatii) pentru masina lor, eu spunandu-le ca intai sa sun la asigurari sa vad despre ce este vorba si o sa i-au legtura cu ei. Am sunat la compania de asigurari din Bucuresti, am fost si la sediul central din localitatea mea intreband despre acel deviz si despre ce este vorba si asiguratorii mi-au spus ca nu exista asa ceva si ca eu nu trebuie sa le platesc nimic. Ulterior am sunat-o pe soferita pagubita, ea refuzand sa vorbeasca cu mine si mi l-a dat la telefon pe prietenul ei, eu i-am explicat ceea ce am vorbit cu cei de la asigurari si ca nu am ce taxe de reparatii sa le platesc si ca din punct de vedere legal eu mi-am luat vina asupra mea, mi-am suportat pedeapsa si le-am dat asigurarea, dupa ce i-am spus acestea el a ridicat tonul la mine si mi-a zis ca daca nu ii dau acei bani, prietena lui are certificat medico legal pentru pentru niste vanatai pe picoare, gat si umeri si ca o sa ma dea in judecata pentru daune morale dupa care mi-a inchis telefonul. La 3 saptamani de la accident am aflat ca ea mi-a facut plangere la parchet si ca astept sa fiu sunat de catre politistul care a venit la locul accidentului pentre a ne audia, si ca ea are 6 zile de ingrijiri medicale. Ceea ce vreau sa aflu este daca o sa fiu cercetat penal, daca o sa mi se anuleze sau nu permisul de conducere, daca o sa trebuiasca ca eu sa le platesc lor bani, sau orice alte informatii si sfaturi imi puteti da va sunt recunoscator. Va multumesc!