avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate mad79

Activitate mad79

Răspuns la discuția Sesizare Avocat
Am inteles ca trebuie sa fac o instiintare de plata inainte de a incepe o actiune....?
Discuție Sesizare Avocat
Am si eu o problema cu un "Avocat", care nu si-a facut treaba , adica am, un contract cu el pentru a ma reprezenta in instanta, el primind o suma de bani de la mine nu a facut nimic timp de un an.Am facut o sesizare la Barou pe aceasta tema si mi-au dat o "Decizie" prin care se specifica ca trebuie sa imi inapoieze banii primiti.Acum au mai trecut 6 luni si nu mai stiu ce sa fac.Pot sa-i fac o plangere penala?.La ce sectie de politie trebuie sa ma adresez, cea de pe raza domiciliului meu sau cea de pe raza domiciliului lui?.Exista o alta metoda prin care mi-as putea recupera banii?
Multumesc.
De la 1 ianuarie 2011 va intra in viguare noua taxa de poluare, prima inmatriculara sau cum io mai fi spunand.In trebarea mea este daca masina este introdusa in Romania, respectiv are un rand de numere provizorii scoase, in ce regim de plata se va incadra?, cel nou sau cel vechi valabil pana la 31.12.2010.Stiu ca la ultima schimbare de acest gen s-a acceptat o perioada de 1 luna pentru inmatricularea autoturismelor care au fost introduse in tara inainte de data limita.