Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Sesizare Avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Sesizare Avocat

Am si eu o problema cu un "Avocat", care nu si-a facut treaba , adica am, un contract cu el pentru a ma reprezenta in instanta, el primind o suma de bani de la mine nu a facut nimic timp de un an.Am facut o sesizare la Barou pe aceasta tema si mi-au dat o "Decizie" prin care se specifica ca trebuie sa imi inapoieze banii primiti.Acum au mai trecut 6 luni si nu mai stiu ce sa fac.Pot sa-i fac o plangere penala?.La ce sectie de politie trebuie sa ma adresez, cea de pe raza domiciliului meu sau cea de pe raza domiciliului lui?.Exista o alta metoda prin care mi-as putea recupera banii?
Multumesc.
mad79, utilizator
Actiune in instanta civila pentru pretentii in baza situatiei de fapt si a deciziei baroului. Apoi avand hotararea judecatoreasca investita cu formula executorie solicitati inceperea executarii silite pt a va recupera banii.

Cu plangerea la politie va dura f mult.
Am inteles ca trebuie sa fac o instiintare de plata inainte de a incepe o actiune....?